1 yıl

NFC Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Akıllı cihazların popülaritesi son yıllarda hızla arttı. Akıllı cihazlar ne kadar güçlü olursa, onları çevremizle etkileşim kurmak için o kadar fazla kullanabiliriz. NFC, günümüzün orta sınıf ve üst düzey akıllı telefonlarının çoğunda oldukça yaygın bir özelliktir. Çevrimiçi ödeme ekosistemleri dünya genelinde çoğaldıkça, birçok kişi bu sisteme geçti. Bu yazımızda; NFC nedir? Hangi işlemlerde kullanılır bunu cevaplayacağız.

NFC Nedir?

NFC Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır?

NFC yakın alan iletişimi olarak çevrilebilen, kısa mesafe iletişim teknolojisi olarak da bilinen bir teknolojidir. NFC, cihazların birbirleriyle haberleşmesini, bilgi paylaşımını veya veri aktarımını sağlayan bir teknolojidir. NFC, RFID (Uzaktan Tanımlama) teknolojisinden farklı olarak, veri aktarımı için bir bağlantı kurma yeteneğine sahiptir. Bu teknoloji, özellikle mobil cihazlarla birlikte kullanıldığında çok yönlü bir teknoloji olabilir.

NFC ile cep telefonunuzda; banka kartı veya kredi kartı gibi birçok kartı saklayabilir ve temassız tüm ödeme noktalarında kullanabilirsiniz. Tüm işlemleriniz şifre ile korunduğu ve kaybolma/çalıntı durumlarında uzaktan kapatılabildiği için NFC'ye güvenebilirsiniz.

NFC Ne Demek?

NFC açılımı; Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Yakın alan iletişimi olduğu için kısa mesafe iletişim teknolojisiyle çalışan bir teknolojidir. NFC cihazları, bir çip ve anten kullanarak birbirleriyle kısa mesafe iletişim kurabilme yeteneğine sahiptir. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, oyun konsolları, kredi kartları ve diğer cihazlar arasında veri aktarımını ve/veya cihazları tanıtabilmeyi kolaylaştırır.

NFC Özelliği Hangi İşlemlerde Kullanılır?

NFC Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Bir NFC ödeme uygulaması aracılığıyla ödeme yapmak için, ödeme yapmak üzere dokunmanız veya mobil cihazınızın üzerine gelmeniz gerekir. Karşılaştırıldığında, temassız ödeme, ile işlemleriniz hızlıca halledebilirsiniz. Peki NFC hangi işlemlerde kullanılabilir? Bu işlemler aşağıdaki gibidir:

1. NFC teknolojisi bir kullanıcının NFC cihazıyla bir web sayfasına erişebilmesi veya bir NFC cihazıyla bir uygulamaya giriş yapabilmesine olanak sağlar.

2. Konum alma ve gönderme işleminde kullanılır.

3. Başkasının cihazında uygulama açılabilir.

4. Banka/kredi kartı yerine kullanılabilir.

5. NFC etiketiyle veri aktarımı yapabilir veya bir NFC cihazından bir akıllı telefonu etkinleştirebilir.

6. Fotoğraf alma ve gönderme işleminde kullanılabilir.

7. Bankacılık şifre işlemlerinde kolaylık sağlayabilir.

NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

NFC Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Her cihazda NFC özelliği kullanımı değişmektedir. Android cihazlarda çalışma şu şekildedir;

 • Android'in en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Yeni Android akıllı telefonların çoğunda telefonda bir NFC çipi bulunur.
 • NFC'yi kullanabilmeniz için telefonunuzun NFC yongasının etkinleştirilmesi gerekir: Ayarlar > Bağlantılar sekmesine dokunun.
 • NFC ve temassız ödemelere dokunun.
 • NFC'yi açmak için sağ üstteki On tuşuna basın.

Artık cihazınızda NFC etkinleştirdiniz. ıPhone cihazlarda ise NFC özelliği otomatik olarak açıktır.

NFC Telefonun Neresinde Olur?

NFC telefonlarda genellikle Ayarlar bölümünde olur. Telefonunuzda ve Ayarlar > Kablosuz Ağlar ya da Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar yollarını izleyin.. Eğer NFC seçeneğini görüyorsanız cihazınızda bu özellik vardır.

Hangi Telefonlarda NFC Vardır?

NFC'nin şu an kullanıldığı cihazlar şu şekildedir;

 • Samsung Galaxy S22 series
 • Apple iPhone 13 series
 • OnePlus 10 Pro
 • Google Pixel 6 and Pixel 6 Pro
 • Samsung Galaxy Z Fold 3
 • Asus ROG Phone 6 series
 • Vivo X80 Pro
 • Samsung Galaxy A53
 • Oppo Find X5 Pro
 • Google Pixel 5a

Genel NFC Sorunları Nelerdir?

En yaygın NFC sorunlarından bazıları şunlardır:

1. NFC Çalışmıyor Hatası: En yaygın NFC sorunlarından biri, çalışmamasıdır. Bu, NFC özelliğinin açık olmaması, cihazların uyumlu olmaması veya NFC sinyali olmaması gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

2. NFC Okunmuyor: Bir diğer yaygın NFC sorunu, NFC okuyucunun NFC etiketini okumamasıdır. Bu, NFC etiketinin uyumlu olmaması, NFC etiketinin doğru biçimlendirilmemesi veya NFC etiketinin doğru yerleştirilmemiş olması gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

3. Gizlilik Sorunu: Tasarım gereği akıllı NFC etiketleri, cihazların izlenmesini sağlar. Örneğin, bir kişi bir cüzdana bir etiket yerleştirirse, o öğenin konumu belirlenebilir. Bir kişinin şahsına veya mülküne bilgisi olmadan bir NFC etiketinin yerleştirilmesi mümkündür, bu da bir gizlilik riskidir.

4. Ödeme işlemlerinde dolandırılma riski: Karttaki adla eşleşen bir kullanıcı imzasını veya bir EMV çipi ve PIN ödemesini içeren geleneksel bir kredi kartı ödemesinin aksine, NFC ödemelerinde doğrulama için bu tür fazladan bir adım yoktur. NFC özellikli akıllı kartı kullanan kişinin kartın sahibi olduğunu doğrulamanın bir yolu yoktur.

5. Sınırlı Menzil Sorunu: NFC çok sınırlı bir menzile sahiptir, tipik olarak sadece birkaç santimetredir. Bu, hemen yanınızda olmayan bir cihazla iletişim kurmanız gereken durumlarda NFC'yi kullanmayı zorlaştırabilir.

6. Başka cihazların, sizin cihazlarınızı kontrol etme sorunu: NFC sinyalleri diğer elektronik cihazlar tarafından engellenebilir. Bu, kalabalık alanlarda veya başka elektronik cihazların çok olduğu yerlerde NFC'yi kullanmayı zorlaştırabilir.

Bu sorunlara rağmen, NFC çok fazla potansiyele sahip kullanışlı bir teknolojidir. Bazı iyileştirmelerle NFC, günlük hayatımızda daha da yaygın olarak kullanılabilir ve yardımcı olabilir.

NFC Güvenli midir?

NFC, verileri korumak için şifreleme kullanır ve bu nedenle Bluetooth gibi diğer temassız teknolojilerden daha güvenlidir. NFC ayrıca güvenli ve klonlanması zor olacak şekilde tasarlanmış FeliCa adlı bir protokol kullanır. Ödeme yapmak için NFC'yi kullandığınızda, cihazınız ve NFC okuyucusu, işlemin kimliğini doğrulamak için kullanılan benzersiz bir kod alışverişi yapar. Verileri yalnızca güvendiğiniz cihazlar ve hizmetlerle paylaşmalısınız ve hassas bilgileri hiçbir zaman NFC özellikli cihazınızda saklamamalısınız.

2 2

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 6
 • Asla kullanma taraftarı değilim teknoloji güzel ama bir o kadarda risk

 • Emeğinize sağlık iyi bence

 • alışverişlerde kullanıyorum, aşırı pratik

 • Gizli bir üye niye böyle bir paylaşım yaptı şimdi? Bunu sadece İstanbul karta para yüklemek için kullanıyorum

 • Banka işlemlerinde çok iyi oluyor

 • Asla kullanma taraftarı değilim teknoloji güzel ama bir o kadarda risk.

 • emeğinize sağlık