+1 yıl

Power Supply nedir, en iyi power supply marka ve modelleri hangileri?

Kullandığım bilgisayar çok eski ve yeni bir bilgisayar almak istiyorum. Muhtemelen toplama yapacağım. Bir arkadaşım power supply çok önemli dedi. Bilenler power supply nedir, ne işe yarar? Bir de bana önerebileceğiniz power supply marka ve modelleri var mı? En iyi power supply markaları hangileri? Fiyatlarını da biliyorsanız yazar mısınız rica etsem?
Power supply nedir, ne işe yarar?
Power supply nedir, ne işe yarar?
5 4

Çok Süper Cevap

 • En iyi power supply markaları hangileri?

  Bu Bence'mde PSU'nun görevinden bahsetmiştim hatta diğer bilgisayar bileşenlerini de öğrenebilirsin: Şu Bence'yi bir okuyayım

  PSU, açılımı Power Supply Unit, Türkçe karşılığı Güç Kaynağı Ünitesi olan ve bilgisayarın çalışması için gerekli olan elektriği prizden alıp anakarta veren sistemin en önemli bileşenlerinden biridir. Daha önce de çok kez tavsiye ettiğim ve uzak durulmasını önerdiğim güç kaynaklarından bahsetmiştim burada.

  Tavsiye ettiğim güç kaynağı markaları neler?

  • Corsair
  • Cooler Master
  • Thermaltake
  • Sharkoon
  • FSP
  • Cougar
  • Asus
  • MSI
  • Gigabyte
  • Zalman
  • Seasonic
  • HighPower


  Bu güç kaynakları ülkemizde yaygın olarak satılır. Fakat her ne kadar markalar iyi olsa da bazı modellerinde sorunlar teşkil edebiliyor. Mesela Cooler Master'ın güç kaynakları iyidir ancak ''Elite'' serisi güç kaynaklarında kronik problemler mevcuttu. Sisteme elektrik veren bileşenin kalitesini seçmek oldukça mühim. Bu sebeple aşağıda vereceğim güç kaynağı markalarından uzak durmanızı tavsiye ederim.

  Uzak durmanız gereken güç kaynağı markaları neler?

  • Gamepower (Tartışmalı)
  • Everest
  • Trust
  • Rampage
  • Izoly
  • Gamemax


  Gamepower için çoğu forumlarda ''C4'' denir lakin testlerde iyi sonuçlar verse de ben gene de tavsiye etmem. Zira güç kaynağında kullanılan kapasitörlerin kalitesi oldukça önemli.

  Güç Kaynaklarındaki Sertifikalar

  Güç kaynaklarında sertifikalar mevcut. Bunlar, elektrik verimliliğini sağlayan sertifikalardır. Sırasıyla şu şekildedir:

  • +80 Plus
  • +80 Bronze
  • +80 Silver
  • +80 Gold
  • +80 Titanium
  • +80 Platinium


  Titanium ve Platinium sertifikalar, genelde Corsair ve Asus'un ROG Thor güç kaynaklarında bulunmaktadır ve fiyatları 2500 TL'nin üzerinde kalabilmektedir. Çok üst düzey sistem kullanılmadığı müddetçe gerekli değildir.

  Power Supply nedir, en iyi power supply marka ve modelleri hangileri?

  Yukarıda fotoğrafta güç kaynağı ve verimlilikleri ele alınmış. Mesela +80 Plus için %100 yük altında %82 verimlilik yazıyor. Bu da şu anlama geliyor: Sisteminin anlık olarak 300 watt'a ihtiyacı varsa +80 Plus sertifikalı güç kaynağı 345 watt çekecektir prizden. Gold sertifikalı olan 324 watt, Titanium sertifikalı olan ise 312 watt çekecektir. Eğer sistemin 600 watt'a ihtiyacı varsa +80 Plus olan prizden 708, +80 Gold olan 666, +80 platinium olan ise 336 watt çekecektir. Bunun artısı ne? Prizden daha az elektrik çekileceği için daha az elektrik harcanmış olacak ve faturanın kabarmamasına sebep olacak. Ancak dediğim gibi, özellikle Platinium ve Titanium sertifikalı olan biraz pahalı.

  Güç Kaynaklarındaki Modüler Özelliği

  Power Supply nedir, en iyi power supply marka ve modelleri hangileri?

  Güç kaynaklarında ''Yarı Modüler'' ve ''Full Modüler'' kavramları karşımıza çıkabilir. Modüler olmayan güç kaynaklarında bütün güç kabloları güç kaynağına bağlı olarak gelir ve sökülemez. Fakat yarı modüler güç kaynaklarında sisteme bağlanması elzem olan (24 pin, CPU güç kablosu vb.) kablolar dışında diğer tüm kablolar bağımsız olacak şekilde takılabilir özelliğiyle gelir. Bu sayede SATA SSD kullanmıyorsanız SATA SSD kablosunu takmanıza gerek kalmaz. Lakin modüler olmayan güç kaynaklarında bu ekstra kablolar güç kaynağına bağlı olduğundan mütevellit, kabloları mecburen kasanın içerisinde bir yere sıkıştırmak gerekiyor. ''Full Modüler'' olan güç kaynaklarında ise bütün kablolar sonradan montajlanabilmektedir ve güç kaynağından ayrı olarak gelirler.

  Eğer sisteminde RTX 2060-3060 ekran kartı bulunuyorsa en az 550W yeterli olacaktır lakin 650W tavsiye ederim. 2060 Super ve 3060 Ti üzeri ekran kartı varsa 650W, 2080 Super ve 3080 üzeri kartlar varsa 750W ve üzeri güç kaynağı tavsiye ederim.

  En fiyat/performans olan güç kaynağı Corsair'in ''RM'' serisindedir.

  Corsair RM750 750W +80 Gold Full Modüler güç kaynağı ortalama 1000 TL bandında satılmaktadır.

  • Merhaba, 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 500 XPER hediyeni hesabına tanımlıyoruz. Sevgiler. 🙏🏻

En İyi Erkek Görüşü

 • Power Supply bilgisayarın güç kaynağıdır. Bilgisayardaki bileşenler ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini bu güç kaynağından çektiği için kaliteli bir güç kaynağı seçmek önemli.


  Güç kaynağı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik kaynağın kaç wattlık olduğudur. Bu yüzden önce toplayacağınız bilgisayarın bileşenlerine karar verip sonra güç kaynağı seçmelisiniz. İkinci önemli özellik ise 80plus sertifikasına sahip olmasıdır. Bu sertifika bronze, silver, gold, platinum ve titanium olarak sınıflandırılır. Şahsen silver üzeri bir sertifikaya sahip olmasına önem vermeniz gerektiğini söyleyebilirim.


  Kaliteli markalara gelecek olursak. Ben bugüne kadar kullandığım markalardan CoolerMaster ve Corsair’i öneririm. Modeli hakkında yorum yapmayacağım çünkü yazının başında da belirttiğim gibi öncelikle bilgisayar bileşenlerine karar verip sonra ona göre güç kaynağı modeli seçmeniz gerekiyor. Ayrıca bu markaların güç kaynağına sahip kasaları da bulunduğu için bileşen seçiminden sonra direk kasa ile birlikte de alabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12 66
 • kanka gta5 kaldırırmı dıye sor al işte en saglam pc :D

 • Bilgisayarı bı vucud olarak düşünürsek damarlara kan pomalayan bir kalp olarak görebiliriz power suppy liyi ne kadar iyi olursa vucudda okşar sağlıklı olur

 • Bilgisayarı çalıştırıp gerekli enerjiyi eşit miktarlarda dağıtabilmek için kullanılan bişey. Güç kaynağı şebekeden bilgisayara gelen elektrik akımını düşürerek her parçanın ihtiyacı kadar elektrik gönderimi sağlar


  Soğuyarak ya da ısınarak çalışır bunun için içerisinde fanı bulunur.


  Güç kaynağı çok fazla elektrik tükettiğinden güçlü bir fanı olması lazım aksi taktirde bilgisayarın bozulur.


  Bunlar intarnetten bulduklarım ama anladığım kadarıyla


  Ps si güçlü bir bilgisayar alman gerek çünkü bilgisayarının ömrünü ve gücünü belirleyor yetersiz kaldığı durumlarda yanabiliyor. Ve her yıl 1/4 lik psnin ömrü azalıyormuş yani ne kadar yüksek power supplyı varsa o kadar iyi.

  • Ek olarak marka ve güç kısmına gelicek olursak İlk olarak anladığım kadarıyla bilgisayarını tanıman gerek ne kadar güç harcadığına ve kaç watt güç kaynağı alman gerektiğini öğrenmelisin FSP, Corsair, Seasonic, Evga, Thermaltake, CoolerMaster gibi ürünler daha çok talep görüyormuş intarnetten bakarsan daha fazla bilgi var zaten

 • Öncelikle alacağın bilgisayari ne amacla kullanacağın ne kadar toplama bir bilgisayar yapacağın gibi bazi sorulari cevaplaman gerekiyor. Power Supply tanımına gelirsek güç kaynagi diyebiliriz yani bilgisayar için gerekli olan gücü üreten bir araç diyebiliriz.

 • itinayla yaktığım ve verdiği hasar yüzünden bilgisayarımdaki tüm verilerin yok olmasına sebep olmuş güç kaynağı
  bilgisayar çalıştığı halde ekrana sinyal yok ifadesi çıkıyorsa ilk olarak yapılanlar bellidir vga kablosu kontrol etmek , ekran kartı bozuk mu ramler bozuk mu kontrol etmek vs. yalnız sorunun yüzde yetmişi her zaman power supply den çıkmıştır kendi incelemelerimde.. bu 12 volt veren dörtlü giriş var ya işte o 12 volttan az vermektedir. tabii bilgisayar çalıştığı için kimse power supply den şüphelenmez. ilk olarak power supplynin 12 voltunu kontrol edin. daha sonra sırasıyla ne yaparsanız yapın. ortalama bir i 5 makine için en az 350'lik takılması gereklidir. yani 1 gb ekran kartı 4 gb ram basit basit şeyler düşünün. sizin sisteminizi yüksek ve güzel bir sistem ise mutlaka robotlarla hesaplatin ve çıkan sonucun daha yükseğini alın

 • Xsilence
  10 senedir kullanıyorum
  Herhangi bir sorun yok

 • Türkçesi Güç kanağı olan Bilgisayarların olmazsa olmazıdır. Bu cihaz sayesinde Prizden gelen yüksek akım gerekli olan seviyeye düşürülüp daĝıtılır. Güç kaynağının en faydalı olduğu zaman ise anide Enerji kesintileri oldugu zamanlardır. Enerji kesilse bile içinde bulunan enerji ile bilgisayarın son acil işlemlerini yapmasını saglar.

 • Power Supply bilgisayarın kalbidir. O kalp durursa bilgisayarın ölümü gerçekleşir ve işlemciden bile önemli bir parçadır çünkü elektrik akımını ve bilgisayarın çalışmasını sağlayan tek parçadır. En iyi power suply markası Corsair ve CoolerMaster olarak bilinir ama elektriksel bir şey olduğu için watları da önemlidir. Güçlü bir bilgisayarınız ve ekran kartınız varsa power supply seçimini ona göre yapmanız lazım. 150 wattlık bir power bazen bilgisayarlara yeterli gelmiyor olabilir.

 • Kısaca anlatmak gerekirse. Power supply bilgisayarın güç kaynağı ve güç dağıtıcısıdir diyebiliriz. Aslında psu yu bilirsin. PSU işte bu oluyor. Ama bilgisayar için ne kadar önemlidir emin değilim. • Türkiyede çok az tanınsada BeQiuet çok beğendiğimim markalardan bir tanesi Powersupply kalite kalite değişmektedir. Ne kadar çok yüksek rakam verilirse o kadar yüksek Wat ve o kadar iyi sertifikalı güç kaynağı alırsınız.
  1- 80+ Sertifikası (Minimumu)
  2-80 + Bronze (Ortalaması)
  3- 80+ Gold (İyisi)
  4-80+ Platinum (En iyisi)
  Ekran kartı olan orta seviye pcler için TDP değerine göre 500W 80+ FSP bir PSU yeterli olacaktır. Sli veya Crossfire yapıldıysa yine TDP değerine gör 650W-750W bir PSU işini görecektir.
  Kısacası ne kadar iyi donanıma sahipsen o kadar iyi PSU almalısın basit pcler içinde basit yeterli PSU’lar almalısın.
  Marka Sıralaması
  1-Asus
  2-CoolerMaster
  3-Silverstone
  4-FSP
  5-BeQuiet
  6-Evga
  7-Corsair ( Kronik hastıklı modellerinden uzak dur.)

 • Ana hattan aldığın elektriği dengeleyerek ana kart ve bilgisayarın çalışması için gerekli organlara aktaran donanım parçasıdır.

  Cooler Master
  Corsair
  Thermaltake
  High Power
  Seasonic
  Asus
  Bequiet

  Bu markaların 70, 75, 80 ve 80 modellerini tercih edebilirsin.

  • 80(+) olacak uygulama artı işaretini sildiği için çıkmamış.

 • 600 watt pfc 80+ highpower var bence en iyi marka

 • Üst düzey bir bilgisayar için en az 800 w plus veya bronz marka önemli değil

 • Power Supply Bilgisayarın elektrik giriş ve regülatör ünitesidir. Oraya giren elektrik orada transformatör, kondansatör gibi türlü elektronik malzemeden geçerek Anakart, işlemci, Ram, hard disk gibi üniteleri çalıştıracak seviyeye getirir. Zaten bilgisayara tümleşik olduğu için ayrı bir power supply modeli aramanıza gerek yoktur. pahalı bir bilgisayarın power supplysi de zaten iyi olur. "power supply önemlidir" diyenlerin çoğu onun ne olduğunu bilmiyorlardır. bir ara PCMCIA Önemlidir, çok önemlidir derlerdi... ben araştırdım, Anakartlar, ekran kartları için standart koyma yetkisi olan kuruluşun adıymış. piyasadaki bilgisayarcıların çoğu zırcahildir.

 • Bilgisayarın güç kaynağıdır olmazsa olmazdır arkadaşın doğru söylemiş

 • Güç kaynağıdır markaları seasonic, beguite, colermaster ve asus markaları var bildiğim kadarıyla. Bilgisayarın iç yapısında sistem parçalarını çalıştırıp gerekli enerjiyi eşit miktarlarda dağıtabilmek için kullanılan iç donanım birimidir. Ayni zamanda gelen elektrik akımını da dengeler

 • Güç kaynağı, bir sistem ya da düzeneğin gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adı.

 • Power supply 80 (plus) gold olmali
  Wat hesabını toplucak oldugun kasanin icine dizecegin parcalarin harcadığı elektrik miktarini topla %30 daha ekle ilerde daha yuksek bi parca takarsin ve rahat calismasi icin

 • Güç kaynağı denektir. Bilgisayarlarda invertör olarak kullanılır yani 220 voltu 12 volt dc ve 5 volt dc ye düşürür

  • En iyi diye bir şey olmaz sadece kasaya uyumlu olsun yeter

 • 85 alabilirsin. Thermaltale Xsilence Corsair aklıma gelen öncü markalar. Ortalama bir sistem için 400 wayy 85 kafi gelir

 • Daha Fazla (58)