+1 yıl

Punkbuster Nedir? Punkbuster Kaldırılabilir Mi?

Bilgisayarımda Görev Yöneticisi'ne bakınca bazen Punkbuster diye bir şey görüyorum. Punkbuster nedir ve kaldırılabilir mi?
0 0

Çok Süper Cevap

 • Punkbuster Nedir, Ne İşe Yarar?

  Her oyunda hileye karşı bir anticheat yani hile koruma sistemi bulunmaktadır. Özellikle çevrimiçi oyunlar bu konuda çok daha dikkatlidir. Bilgisayarınızda gördüğünüz Punkbuster programı da bir anti-hile programıdır.

  Even Balance, Inc. Tarafından geliştirilen Punkbuster, 2000 yılında kuruldu ve ilk olarak 2001 yılında “Castle Wolfenstein” oyununa entegre edildi. Sonrasında ise birçok oyunda anti-hile görevini aldı. Windows işletim sistemi dışında Mac ve Linux sistemlerde de kullanılmaktadır.

  punkbuster nedir
  punkbuster nedir

  Bu yazılım ile korunan bir oyuna girdiğiniz zaman Punkbuster arka planda çalışmaya başlar ve hile önlemek için bilgisayarınızı taramaya başlar. Sadece bilgisayarınızda hile taraması yapmaz, oyun dosyalarında bir değişiklik yapıp yapmadığınızı da kontrol eder.

  Punkbuster Ne Zaman Çalışır?

  Punkbuster yazılımı ile korunan bir oyunun sunucusuna bağladığınız zaman Punkbuster arka planda çalışmaya başlar ve herhangi bir olumsuz duruma karşı tetikte bekler. Oyunun yasakladığı hile veya benzer bir şey kullanırsanız sunucudan yasaklanırsınız.

  Hangi Oyunlar Punkbuster Kullanır?

  Günümüzdeki oyunların çoğu VAC gibi sistemlerle korunmaktadır. Bazı oyunların ise kendisine has anti-hile yazılımları bulunmaktadır. Punkbuster, biraz daha eski oyunlarda kullanılıyordu. Bunlardan birkaç tanesi şu şekilde:

  • Battlefield Hardline
  • Call of Duty 4: Modern Warfare
  • Far Cry 3
  • Assassin’s Creed 4: Blag Flag

  Punkbuster Nasıl Kapatılır?

  Punkbuster kapatma oldukça basit bir işlem. Eğer Punkbuster kullanan oyunları oynamıyorsanız, Denetim Masası üzerinden “Program Kaldır” seçeneğine gelerek “Punkbuster Services” programını kaldırabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • çoklu oyuncu kısımlarında hilenin önüne
  geçmek için yapılmış bir anti hile programıdır