+1 yıl

Scroll Lock Nedir? Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?

Klavyede Scroll Lock diye bir tuş var ama daha önce hiç kullanmadım. Scroll Lock tuşunun ne işe yaradığını bilen var mı?
3 1
Bibilen

Ersin Şener Ne Diyor?

Ersin Şener
Bilgisayar / İnternet Teknik Destek Uzmanı, Dijital Dünya

Çok Süper Cevap

 • Klavyelerimizde birçok tuş bulunuyor. Bu tuşların hepsinin ayrı bir görevi var. Bazı tuşları çok sık kullanırken bazı tuşları neredeyse hiç kullanmıyoruz. Scroll Lock tuşu da az kullanılan hatta neredeyse hiç kullanılmayan tuşlardan bir tanesi. Çoğu kişi bu tuşun ne anlama geldiğini dahi bilmiyor.

  Scroll Lock Tuşu Nedir?

  Scroll Lock, ilk defa IBM tarafından bulunan ve bütün klavyelere giren bir tuştur. Genelde Pause tuşunun yanında bulunmaktadır. Yeni nesil klavyelerde bulunmayan Scroll Lock tuşu, eski klavyelerde ScLK, Slk veya ScrLk kısaltmalarıyla da yer alabiliyordu.

  scroll lock nedir
  scroll lock nedir

  Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?

  Scroll Lock tuşu günümüzde kullanılmadığı için birçok yazılım tarafından desteklenmemektedir. Eskiden bu tuş, ekranın alt kısmına buton kullanmadan ilerlemeyi sağlıyordu. Ancak günümüzde fare kullanımıyla birlikte bu tuşun işlevi kayboldu ve kullanılmamaya başladı.

  Günümüzde sadece Excel’de kullanabilirsiniz. Excel’de Scroll Lock kapalıyken bir hücre seçip yön tuşlarına basarsanız diğer hücreye geçecektir. Scroll Lock açık bir şekilde yön tuşlarına basacak olursanız sayfayla birlikte değişim olur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 7
 • kilit anahtarıdır diye biliyorum

 • Eski klavyelerde bulunan bir tuştur. Mause olmadığı zamanlar kolaylık sağlıyordu

 • Artık kullanılmıyor diye biliyorum. 🙃

 • Cok eskiden kalma birsey lazim degil gunumuzde cikarsinlar bu tusu cidden, mousenin tekerligi gibi dusun, sayfalari kaydirma yapar yon tuslariyla

 • Rgb veya kontrolleri yapmak için olan tuş

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?