+1 yıl

Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift tuşu tam olarak ne işe yarıyor? Bilmediğimiz bir özelliği var mı?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Shift tuşu, bilgisayarlarda birçok işe yarıyor. Bunlardan en sık kullanılanları sıralayayım.

  Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

  1- Shift Tuşu ile Harf Büyütüp Küçültme

  Shift tuşunun en sık kullanıldığı alan küçük harleri büyük, büyük harfleri küçük yazma kısmıdır. Bir nevi Caps Lock tuşunun yerini alır fakat buradaki fark, Caps Lock tuşuna bir kez bastıktan sonra harf büyükse küçülür küçükse büyür, Shift tuşunda ise basılı tutmanız gerekir. Bir harfi büyük ya da küçük yazmak için Shift tuşuna basılı tutarken harfe basmanız yeterli olacaktır.

  2- Shift Tuşu ile Üst Karakterleri Kullanma

  Klavyelerde üst tuşlarda bulunan rakamların üzerinde belli başlı işaretler vardır. Örneğin “1” tuşunun üzerinde “!” işareti bulunmaktadır. Eğer ünlem yapmak istiyorsanız, Shift tuşuna basılı tutarken buradaki “1” tuşuna basmanız gerekmektedir. Diğer rakamlar içinde aynı şey geçerlidir. Rakamların üzerindeki işaretleri yapmak istiyorsanız Shift tuşuna basılı tutarak o rakama basmanız gerekiyor.

  3- Shift Tuşu ile Seçim Yapma

  Word veya başka bir yerde yazıda seçim yapmak için Shift tuşunu kullanabilirsiniz. Bir yazı yazdıktan sonra Shift tuşuna basılı tutun ve sağ veya sol yön tuşları ile imleci hareket ettirin. İmleci hangi tarafa götürürseniz oradaki harflerin seçildiğini göreceksiniz. Böylece fare kullanmadan değişiklik yapabilirsiniz.

  Shift tuşu genelde bu görevler için kullanılmaktadır.

En İyi Erkek Görüşü

 • Ctrl ve Alt tuşları gibi , Shift tuşu da bilgisayarınızın klavyesindeki bir değiştirici tuştur. Kendi başına bastığınızda, bir karakter üretmez veya imlecin konumunu hareket ettirmez shift tuşu, bir bilgisayar klavyesinde bulunan bir modifiye tuşudur. Başka bir tuşla birlikte basıldığında, o tuşun harfini veya sembolünü büyük harfe çevirir. Klavyede Shift tuşu, klavyenin sol ve sağ taraflarında yer alır ve genellikle “Shift” yazısıyla etiketlenir veya yukarı doğru bir ok işaretiyle (⇧) gösterilir. Shift tuşuna basıldığında, klavyedeki harfler geçici olarak büyük harf (büyük harf) formlarına değişir.

  Kaynakça

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 5
 • Shift tuşu
  1 Büyük küçük harf
  2 yapışan ve basılı kalan tuş ayarı
  3 alt veya crtl gibi tuşlarla kombinler ile öğeleri seçme, özelliklere girme gibi kısayolları vardır.
  4 shift ve windows tuşları ile kombinler vardır.
  5 sayı tuşlarının ikinci karakteri için kullanılır % ? gibi
  6 home ve insert gibi tuşlarla linux ve dos ortamında işlevseldir.
  7 wasd ile oynanan tüm oyunlarda koşma, yavaşlama gibi fonksiyonları vardır.
  8 shift tuşu F tuşları ile kısayoldan işlerini görebilir. Mail vs

 • Yavaş gitme hızlı koşma

 • Ben küçük büyük harf yazımı ve oyunda kullanıyorum. 😃

 • Valorantta ses vermememize yarar :d

 • Bosları doldurur

 • bu genel de bilgisayarda kullanılır bunun yerine artık yukarı yönde ok simgesi çıktı tüm cihazlar da ekran klavyesin de yukarı yönde gösteren oknsimges var tuşun işlevi shift basılı tut aynı anda deleteye baş seçili dosyayı anında siler