+1 yıl

Sosyal Medyanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

malum herkes sanal alemde bir şekilde varlık göstermeye, ayak izini bırakmaa başladı. bunun bize faydası ve zararları hakkında ne düşünüyorsunuz? bir duygunuzu listenizdeki insanlarla paylaşarak (facebook, twitter, friendfeed vb.) anında duygunuza tepki alabilmek, ne bileyim merak ettiğiniz sorunun yanıtını alabilmek vb. bir sürü faydasının yanısıra. örneğin ayrıldığınız kişinin bu mecralardaki paylaşımlarını okuyup kafanızda gereksiz meşguliyet yaratmak gibi bize zarar veren pek çok konu var. siz ne düşünüyorsunuz?

1 0

Çok Süper Cevap

 • Sosyal Medyanın Avantajları Nelerdir?

  Bilgi ve iletişim teknolojisi son 20 yılda hızla değişti ve önemli bir gelişme olan sosyal medya ortaya çıktı. Son yıllarda çok gelişen sosyal medya tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Sosyal medya, insanların sosyal medyada yaşadıkları yaşam trendleriyle bağlantıda kalmaları için yepyeni bir dünya haline geldi.

  Özellikle Facebook, Twitter, Tiktok, Snapchat ve Instagram çok daha hızlı büyüdü ve birkaç yıl içinde milyonlarca kullanıcıyı ele geçirdi. Sosyal medyanın gelişmesi ve büyümesi toplum için birçok avantaj sağladı. Günümüzde neredeyse bütün işler sosyal medyadan yürütülüyor. Sosyal medyanın doğru kullanımda avantajları şu şekildedir;

  1. Geniş kitlelere ulaşırsınız

  Dünya çapında sosyal ağları kullanan 3,6 milyardan fazla insan var. Sosyal medya platformları, bu platformları aktif olarak kullanan hedef kitlenize ulaşmanıza olanak tanır. Hedef kitlenize organik olarak ulaşmanız daha uzun sürebilir. Ancak ücretli sosyal medya reklamları ile hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca uluslararası bir kitleye ulaşmak için herhangi bir sosyal medya platformunda çevrimiçi olarak bilgi paylaşabilirsiniz ve kolayca erişilebilen bir internet bağlantısıyla herkes bu bilgiye erişebilir. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

  2. Kitlenizle doğrudan bir bağlantı kurabilirsiniz.

  Özellikle dijital pazarlama ile ilgilenenler doğru hedef kitlesi ile direkt olarak bağlantı kurabilirler. Sosyal medyada gezinirken çevrimiçi ürün ve hizmetlerin reklamını yapan ve satan sayfalara rastlamış olabilirsiniz. e-Ticaret ve sosyal medya pazarlaması, işletmelerin bir kitleye ulaşmasına yardımcı olan ve geleneksel reklamcılık yöntemlerinin yanı sıra iş yürütme maliyetlerini azaltan sosyal medyanın en büyük avantajları arasındadır. Günümüzde birçok işletme, ürün ve hizmetlerini online olarak sunmakta, e-ticaret sektörüne katkı sağlamakta ve alıcı ile satıcı arasındaki aracı rolünü en aza indirmektedir.

  Küçük işletmeler, daha güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak ve müşterileriyle daha iyi bir bağlantı oluşturmak için sosyal medyanın farklı avantajlarından yararlanmaktadırlar. Müşteriler bu platformları kullanarak alıcıya doğrudan geri bildirim sağlayabilir. Bu sayede işletmeler müşteri memnuniyetini sağlayabilir, daha güçlü bir ilişki kurabilir ve hedef kitlesini daha iyi bir şekilde bulabilir.

  3. Organik içerik oluşturabilirsiniz.

  Özellikle sosyal medyada bir işletmesi olanlar organik içerikleri ücretsiz olarak paylaşabiliyorlar. Bu da onlar için sosyal medyanın nimetlerinden faydalanma biçimidir. Hedef kitlelerin dikkatini çekmek onları sayfanıza yönlendirmek için bol bol organik içerik oluşturup, ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz. Ne kadar organik içerik paylaşırsanız o kadar büyük kitleniz oluşur. Değerli içeriği doğru kişilerle paylaşan hesaplar, bunu yaparken hiç yapmayan veya amacını ıskalayan hesaplardan her zaman çok büyük bir fark yaratacaktır.

  4. Ücretli reklamcılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

  Küçük işletmenizi büyütmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız ücretli reklamcılık hizmetlerinden faydalanmanız da mümkün. Bütün sosyal platformlarından kendine göre reklam hizmetleri vardır. Ücretli reklamlar, işletmenizi henüz keşfedememiş potansiyel müşterilerin bulmasına yardımcı olur. Sosyal medyanızda erişimizi ne kadar büyütürseniz o kadar potansiyel müşteriye sahip olabilirsiniz.

  5. Sosyal medya ile Dünya haberlerini takip edebilirsiniz.

  Sosyal medyanın ana avantajı, dünyadaki en son olaylardan kendinizi güncellemenizdir. Daha önce, dünya çapında haberleri ve son gelişmeleri aktaran kitle iletişim araçları; çoğunlukla yazılı basın veya yayın medyasıydı ve son dakika haberlerini almak, ertesi günün gazetesini beklemenizi, televizyonda izlemenizi veya radyoda dinlemenizi gerektiriyordu.

  Hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir çağda yaşıyoruz. Bugün kullandığımız araçlar, sadece 20 yıl önce hayal gücünün bir parçası olan nesnelerdir. Sosyal medyanın avantajlarını benimsemek için zaman ayırdığımızda, dünyaya çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek bu yaygın olarak bulunan teknolojileri kullanırız. Sosyal medya, dünyada neler olup bittiğinden haberdar olmamıza yardımcı olur.

  6. Sosyal medya yeni arkadaşlar edinmeyi kolaylaştırır.

  Sosyal medyanın küresel bir erişimi vardır ve bu platformlar, dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca, bu küresel platformlarda düşüncelerinizi paylaşabilir ve dünyanın her yerinden insanlarla etkileşime girebilirsiniz. Bu üst düzey bağlantı, coğrafi engellere son verdiği ve dünyayı küresel bir topluluğa dönüştürdüğü için sosyal medyanın en büyük avantajlarından biridir.

  Birçok sosyal medya mecrasında yeni arkadaşlıklar kurabilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

  7. Sosyal Medya ile ders ve ödevler hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Sosyal medya eğitim için faydalıdır. Sosyal medyada başkalarından başka bir şeyler öğrenebilir, ders ve ödevler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sosyal medyada size yardımcı olabilecek birçok profesör ve öğretim görevlisi vardır. Onları takip edebilir ve iletişime geçebilirsiniz. Özellikle öğrenciler sosyal medyayı öncelikle arkadaşları ve sınıf arkadaşları ile iletişim kurmak ve birbirleriyle eğitim konularını tartışmak için kullanmaktadırlar. Araştırmalara göre de öğrencilerin %70'i okul sınavlarını ve ödevlerini arkadaşları ve akranlarıyla tartışmak için sosyal medyayı kullanıyor.

  8. Sosyal medya insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma sağlar.

  Sosyal medyayı inandığınız bir amaç hakkında farkındalık yaratmak veya halihazırda yapan kişileri desteklemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni bir iş kurmak, fotoğraf paylaşmak veya şiir yazmak gibi yaptığınız iş için destek alabilir veya başkalarına destek verebilirsiniz.

  İnsanlar genellikle kişisel olan veya zorlandıkları şeyleri çevrimiçi olarak paylaşırlar. İnsanların sorunlarına sosyal medya üzerinden destek olabilir, empati kurabilirsiniz. Başkalarının zor zamanlarında yanında olmak ve onlara destek vermek olaylara yeni bir perspektiften bakmamıza yardımcı olabilir.

  9. Sosyal Medya ile gelir elde edebilirsiniz.

  Birçok insan geçimini sosyal medya aracılığı ile sağlamaktadır. Yapmanız gereken ilk şey, en çok hangi platforma öncelik vermenize karar vermektir. Sosyal medyada mecralarında organik içerikler paylaşabilirsiniz. İlgi alanlarınıza göre blog oluşturabilirsiniz. Yine ilgi alanlarınıza göre sosyal medyada kendinize göre iş bulabilirsiniz ve bu şekilde düzenli gelir elde edebilirsiniz.

  Sosyal Medyanın Dezavantajları Nelerdir?

  Sosyal medyanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu nedenle sosyal medyayı doğru kullanmak oldukça önemlidir. Sosyal medyanın dezavantajları se şu şekildedir;

  1. Sosyal medya kimlik oluşumunu olumsuz etkileyebilir.

  Hemen hemen tüm gençler Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Youtube vb. sosyal medyayı sever. Gençlerin göremediği şey, bunun özgüvenleri üzerinde ne kadar etkisi olduğudur. Günümüzün sosyal ağlarında gençler, ne kadar beğeni alabilecekleri, ne kadar takipçi kazanacakları ve ne kadar retweetleri olduğu konusunda endişe yaşamaktadırlar.. Sosyal medya, düşünce ve davranışların olumsuz geliştiği bir ortam yaratıyor bu da kimlik oluşumunu olumsuz yönde etkiliyor.

  Çok fazla beğeni almayan ya da çok fazla takipçisi olmayan kişiler kendilerini yeterince iyi değil olarak görüyorlar. Sosyal medyada diğer kişilerin çizdiği mükemmel imajı sürekli görmeye maruz kalıyorlar.. O mükemmel görüntü haline gelebilmek için olmadıkları kişi haline bürünüyorlar. Bu da kişilerin kimlik çatışması yaşamasına neden oluyor.

  2. Kötü niyetli insanların kurbanı olabilirsiniz.

  Sosyal medya insanların anonim olmasına izin verdiği için siber zorbalık için uygun bir ortamdır. Kötü niyetli insanlar, diğer insanları dolandırmak, kızdırmak, kandırmak ve incitebilmek için sosyal medyada sahte hesaplar oluşturabilirler. Bu çevrimiçi saldırılar genellikle derin zihinsel izler bırakır ve hatta bazı durumlarda insanları kendilerine zarar vermeye kadar itebilir.

  3. Sosyal medya sizi yalnızlaştırabilir.

  Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek bizi gerçek hayattaki ağlarımızdan izole ediyor. Ayrıca yapılan araştırmalar; interneti aşırı kullanan kişilerin yüz yüze etkileşimde daha az zaman harcadıklarını, bunun da depresyon ve yalnızlık ile sonuçlandığını bildirmiştir. Kendinizi dışarıya izole ettiğiniz zaman çevrenizdeki insanlarda sizden uzaklaşacak ve hiçbir etkinliğe sizi çağırmayacaktır.

  4. Sosyal medya çok fazla zaman harcamanıza sebep olabilir.

  İnsanların çoğu vakit öldürmek için sosyal medya platformlarını kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre insanlar Türkiye'de ortalama 8 saatini internette geçiriyor. Bu da diğer aktivitelere zaman ayıramamak demek.

  5. Sosyal medyanın aşırı kullanımı sağlığı olumsuz etkiler.

  Sosyal medya platformlarının aşırı kullanımı, birçok sağlık problemini beraberinde getirmektir. En çok da uyku sorunlarına neden olmaktadır. Sosyal medyanın aşırı kullanımı insan vücudundaki uyku hücrelerine zarar vererek uyku bozukluklarına neden oluyor. Ayrıca sosyal medya bağımlısı olan kullanıcılar hareketsizleşir ve kilo alırlar. 2018'de İngiltere'de yapılan bir araştırma sosyal medya kullanımını; depresyon, hafıza kaybı ve düşük akademik başarı ile sonuçlandırmıştır.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Sosyal medyada sosyal olmadığım için facebook'u bisiklet turlarımın fotoğrafları, gökyüzü gözlemlerimin çizimleri, o anki ruhsal durumumu ifade eden sözleri paylaşmak için kullandığım için bana yararı paylaşabilmek.

  Sonra bisiklet turlarının organize için etkinlik programını takip etmek için kullanıyorum.

  Zararı pek yok, takılmıyorum fazla. Kafaya da takmıyorum.Sevgili olayı doğrudur, eskiden eski sevgilinin profil resmini görüp hüzünlenirdim, üstünden çok yıl geçti, sallamıyorum bile. Gençler, eski sevgiliyi engelleyin ve unutun. Yüreğinize yazık yani.

  Kullanmayı bilir, amacına uydurur, 7/24de başında durmazsan, sorun yok ^^

  Lakin adı sosyalse de ortam pek sosyal değil :)

 • Bu konu ile ilgili güzel ve faydalı bir alıntı yapmıştım. İncelerseniz sorunuzun cevabı orada var :))

  link

En İyi Kız Görüşleri

 • zararları olarak özellikle facebook , twitter gibi sitelerde insanın kendi arkadaş çevresinin atıyorum yurtdışına gitmesi , arkadaşlarıyla farklı mekanlarda takılması , yeri gelince sevgilisi yapması , ..vs gibi durumlar karşısında ezilen insanların psikolojisini etkilediğini düşünüyorum..çünkü bir bakıyor : " aaa vay be o arkadaşım bile filanca yere gitmiş , ben ise boş boş gün geçiriyorum ne kadar işe yaramaz biriyim ! " gibi telkinlerle insanlar kendi psikolojilerini kendilerinin bozabileceğini düşünüyorum...bir başka zararı da insanlara bağımlılık yapması..insanlar daha farklı şekilde zamanlarını doldurması gerekirken milletin ne yapıp yapmadığını kontrol etmeye başlıyorlar ve kişisel olarak herhangi bir ilerleme olmuyor...

  yararları da insanların birbirinden uzak olduğu durumlarda birbiriyle haberleşme içinde olması , dünyanın bir başka yerinden haberdar olmaları , merak ettiklerini kolayca bulabilmeleri , yeni insanlarla tanışıp çevre yapmaları , ...vs olduğunu düşünüyorum.

 • eski sevgilinizi yeni sevgilinle fotografını gordugunde : depresyon sebebi

  benim mesajımı gormedi ama face te paylasım yaptı deyip kendını uzecegin

  twitter a ne yazsam su kadar harf sayısına sıgdırsam deyip az kelımeyle cok sey anlatıcagın

  k.s. ye girip hiç bilmediğin gerçekleri ögrendiğin

  %70 arkadaslık sitelerinde takılıyorsan %20 si bilgilenmek için kullanırsın %10 annene halamın kızının tatil fotograflarını gostermekle gecirirsin

  sınav zamanı daha cok girmekle bütünlemelere gitmek zorunda kaldıgın aslına bakarsan her türlü ZAMAN KAYBI olan msn varken daha iyidi abi ya dediğin bir İLLET

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

7 16
 • tek yararı gazete okumayıp daha hızlı haberlerin düşmesi . her ne kadar cogu ilgilendirmese de öylesine habrdar oluyorsun.

 • bak o profılındekı marla var ya...

  fıght club marla...

  o fılm aslında herseyı acıklayacısı...

 • Bu sosyal medyanın aslında asosyal olduğunu düşünüyorum..

  • Evet katılıyorum fakat. Gercek sosyallik nedir ? dışarıda değişik şeyler yapmaksa bunun baslangıc noktası da çoğu zaman sosyal ağ değilmidir yani öyle olmadı mı ?

  • Yoo illa şart mı bu? Bir kafede arkadslarınızla konusurken, yarın bowlinge gitmek için sözlesebilirsiniz mesela. Hadi en fazla telefon kullanılır. Teknoloji her sekilde hayatımızda ama bunu bu kadarda abartmaya gerek yok bence...

 • bişeyler öğrenmek adına güzel.insanlarla iyi diyaloglar da kurabiliyosun

 • Insanlara su sekilde fayda sagladgni dsünüyorm ; söyleyemedikleri seyleri paylasabiliyrlar.kendilerni daha iyi ifade edebiliyorlar.skntılarni paylastklari zaman rahatliyrlr blki.fakat tüm bunlari sanal ortamdan yapmak,paylasmak insani asosyallestiriyr bnce.ypmak gerek ama dozunda.herseyn dogali makbul dgl midr zaten?bi aglayan surat koymakla gdip arkadasinin boynuna sarildgnda hssettgn sey ayni olablr mi... ?

 • yararı yok aslında zaman öldürme makinesi

 • İnternetteki sosyal medya, gerçek dünyada asosyalleşmeye yol açıyor. Güzel yönleri var elbet, iş arkadaşımın yıllık izninde ne yaptığını, nereye gittiğini profiline eklediği fotoğraflarından, yorumlarından görüyorum mesela. Optimum düzeyde(ne az ne de çok) kullanırsak pek sorun yok bence.

 • Tembellik, iletişimi koparması, insanları sersemleştirmesi, şu an aklıma gelen en önemlisi ise uyumayı engellemesi. :(

 • hemen herşeyi ulaştırıyorlar

  kötü taraf çok tarafcılar

 • sadece kullanmalı..çok önemsenmemeli..mesela burda soru soruyoruz ve fikir alış verişi meydana geliyo..bu, bu olarak kalırsa hiç bi zararı olmaz.

 • Kullanıma göre değişken aslında. "Çişe gidiyorum" diye de yazan var, bizi gerçekten bilgilendirenler de... Dolayısı ile insanından insanına değişik etkiler var. Her yeni şeyde olduğu gibi önce tümünü toplayıp, daha sonra eleyerek temizleme süreci başlayacak. İnsanlar, özel hayatlarını paylaştıkları kişi adedini sınırlayacaktır elbet.

 • valla şuan o kadar faydası var ki bana. çalış çalış çalış gınaa geldi vallahi. o da olmasa hastalar bana kafayı yedirtcek.

 • arkadaslarimla ayni anda iletisim kurabiliyorum sosyal aglar sayesinde ki bunu seviyorum. kotu yani ise, iletisimi kestigim kisilerle de denk gelebilmek ya da onlarin mesajlari ile rahatsiz edilmek.

 • herkes pesine dusebiliyor, bu yuzden bazen tam adimi sakliyorum :) ya da bazi sahnelerde farkli ad kullaniyorum ki takintili olanlar bulamasin :D

 • Bu bir makale konusu. Burayı aşar. Ama en belirgin zararı insanları asosyal yapıyor, sahicilik ve gerçek ilişkiler yok oluyor. Faydası gerekli gereksiz çok çevren oluyor.

 • Sınırları kaldırdı teorik olarak faydalı oldu ama pratik olarak ne kadar faydalı oldu kişiye göre değişir bu kadar bilgiyi herkesin beyni bir anda kaldıramadı bence kaos oldu çoğu kişide. Verimli bir şekilde değerlendiren az

 • internet bilgi ortamı da merak ediyorum kaynakları neler doğruluk payı ne

  ayrıca dedigin gibi de yan etkileri var belkide görüyoruz ulaşamıyoruz yada eskisi gibi olmuyor bu bizi ya sabıra ya hırsa sürükler şahsi düşüncem

 • iyi bir şey. kimin ne mal olduğunu en iyi sosyal ağlarda görüyorum. yapılan paylaşımların özellikleri kişileri tanımamda yardımcı oluyor. bu arada herkesi izlemeye kalksam paylaşımların sayılarının çok olmasından dolayı münün değil.

 • facebook dedin de dün yaşadıgım bişey aklıma geldi.cok yakın bi arkım fotomuzu eklemiş ve etiketlemiş,tamam ben de dedim saçma bu foto diye ama hiç tanımadıgım bi kız aptal saptal yorumlar yapmıs,zor tuttum kendimi küfretmemek için.kafa atmak istiyorum şu anda da ona.

  böye abuk sabuk insanlar sinirinizi bozuyo.

  başka yaptıgım bişey yok zaten.

 • uzakları yakın eden radyo...alem fm...

 • Daha Fazla (3)