+1 yıl

Svchost.exe Nedir? Ne İşe Yarıyor? Kapatılabilir mi?

Arkadaşlar selam, bilgisayarda çalışan bir şeye rastladım, görev yöneticisine girdiğimde, svchost.exe çalışıyor ve kapanmıyor hiçbir zaman. Svchost.exe nedir? Kapatılabilir mi? Virüs değildir değil mi? Sizde de çalışıyor mu acaba?
0 1

Çok Süper Cevap

 • Çoğumuz görev çubuğundan veya Ctrl+Alt+Delete tuşuna bastığımızda ortaya çıkan Görev Yöneticisine bir göz gezdirmişizdir. Görev Yöneticisinde arka planda çalışan veya kullandığınız programların bir çoğunu görebilirsiniz. Burada Svchost.exe adında bir program da gözünüze çarpacaktır. Çoğu insan Svchost.exe’nin ne olduğunu bilmediği için zararlı mı değil mi ya da kapatmalı mıyım gibi ikilemlere düşüyor. Svchost nedir ne işe yarar gibi sorulara yanıt vermeye çalışayım.

  Svchost.exe (netsvcs) Nedir?

  Svchost.exe, bir sistem uygulamasıdır. DLL yani Windows dosyalarının stabil çalışmasını sağlar. Oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Windows programlarının stabil ve düzgün çalışmasını sürdürmesi için kapatmamanızı tavsiye ederim. Kapattığınız taktirde sistem dosyalarında bozukluk meydana gelebilir, bu da Windows’un çalışmasında sorun yaratabilir.

  Svchost.exe Ne İşe Yarıyor?

  Windows için büyük bir önem taşıyan Svchost.exe, yukarıda da bahsettiğim gibi sistem dosyalarının stabil ve güçlü bir şekilde çalışmasını sağlar. Görev Yöneticisine baktığınızda birden fazla görebilirsiniz. Bunun sebebi ise Windows’ta çalışan hizmetleri gruplandırıp hepsi için ayrı bir Svchost.exe çalıştırmasıdır.

  Svchost.exe Nedir? Ne İşe Yarıyor? Kapatılabilir mi?

  Svchost.exe Virüs mü?

  Svchost.exe normalde bir virüs değildir. Ancak Görev Yöneticisinde çok fazla olması ve insanların fazla dikkatini çekmemesinden dolayı bazı virüslerin adı Svchost.exe olarak değiştiriliyor. Bu Exe'nin virüs olup olmadığını anlamanın en kolay yolunu açıklayayım.

  Svchost.exe normal şartlarda System, Network Service veya Local Network olarak çalıştırılıyor. Eğer yanında başka bir ifade görürseniz büyük ihtimal bu virüstür. Bunun dışında işlemci kullanımından da anlayabilirsiniz. Svchost.exe %100’e yakın bir işlemci kullanımı yapıyorsa çok büyük ihtimal bir virüstür.

  Svchost.exe Nasıl Kapatılır?

  Svchost.exe uygulamasını kapatmanızı tavsiye etmem. Çünkü bu modül Windows dosyalarının stabil çalışmasını sağlar. Ancak dosya Windows tarafından çalıştırılmıyorsa, yani dışarıdan gelen bir virüs veya yazılımsa bunu kapatmanızı öneririm.

  Görev Yöneticisi üzerinden kapatabilirsiniz. Eğer virüs olduğunu tespit ettiyseniz kapattıktan sonra virüs taraması yapmanızı tavsiye ederim. Windows’un çalıştırdığı bu exe dosyasını kapattığınız zaman bilgisayarı tekrardan başlattığınızda tekrardan açılacaktır.

  Svchost.exe nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 7
 • Selam, sistem uygulaması ama cpu ram kullanıyorsa virüs bulaşmıştır. En sık virüslerin saklandığı yerdir.

 • Svchost, bilgisayarın çalışır durumda olabilmesi için sistemin açtığı bir uygulamadır, işletim sistemini, ağ bağlantılarını, onlar arasındaki ilişkiyi kurmak için çalışır.

 • Windows hizmetlerinin çalışmasını sağlayan bir işletim sistemi. SYSTEM, Local Service ve NETWORK çalıştırdığı sürece sorun yok. Kullanıcı adın tarafından çalıştırılmışsa %100 virüstür. Eskiden öyle virüsler çoktu ama o yöntem bitti.

 • Kapatmayın

 • Ram disk işlemciyi haddinden fazla tüketiyorsa virüstür dosya konumunu açıp nerede olduğuna göre silebilirsin eğer windows klasörünün içindeyse silme

 • Virüs değil dostum o Windows’un exesi genede belli olmaz çoğu rat lar svchost olarak build ediliyor. “Processes Hacker” programını indirip kurduktan sonra sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıp virüs olduğundan şüphelendiğin exe lere sağ tıklayıp virüs totalde taratıp virüs olup olmadığını öğrenebilirsin.

 • Driverpack kurdukysan ondan gelebilir

 • Bilmiyorum hic