1 yıl

Televizyon ekranı için OLED QLED farkı nedir, hangisi daha iyi?

Televizyon alacağım ama birinde OLED birinde QLED yazıyor. İkisinin arasında ne gibi bir fark var acaba?
Televizyon ekranı için OLED QLED farkı nedir, hangisi daha iyi?
Televizyon ekranı için OLED QLED farkı nedir, hangisi daha iyi?
2 2

Çok Süper Cevap

 • OLED televizyon nedir?

  OLED ekran nedir
  OLED ekran nedir

  Bugünlerde televizyon almak isteyenlerin karşısına bin bir çeşit özellik çıkabiliyor. Teknoloji dünyasında en sık karşılaşılanlardan terimlerden biri de OLED TV. Kullanılan bu OLED TV teknolojisinin aslında uzun yıllardan beridir aşina olduğumuz LED teknolojisinin daha gelişmiş bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Açılımı "Organic Light Emitting Diode" bu kelimenin anlatmak istediği ise televizyonda organik ışık yayan diyotların kullanıldığı. Ekran üretiminde kullanılan bu organik malzeme aslında karbon.

  Günlük hayatın bir parçası olan karbon maddesi aynı zamanda plastik, odun ve şeker gibi sık sık kullandığımız maddelerin içeriğini de oluşturuyor. Kısaca OLED teknolojisi, yarı iletken ortamdan geçen elektrik ile ışık oluşturuyor ve bunu ekrana yansıtıyor. Böylece klasik LED teknolojisinden çok daha iyi görüntüler sunarken aynı zamanda daha az güç tüketiyor ve hızlı tepkime süresi sunuyor.

  Yıllar içinde geliştirilmeye devam eden OLED teknolojisi zamanla kullanım ömrünü de uzattı. Bu teknolojinin televizyon alanında yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla fiyatlar da daha ulaşılabilir aralıklara geriledi. İnce televizyon tasarımlarına da alan sunan OLED TV teknolojisi, yeni modellerle birlikte televizyonlardaki ekran boyutlarını da artırıyor. Pek çok avantajı bulunan OLED TV’ler evlerde de sıkça yer alıyor.

  QLED televizyon nedir?

  QLED televizyon nedir?
  QLED televizyon nedir?

  Açılımı Quantum Dot olan bu teknolojiyi Samsung ilk olarak 2015 yılında kullanmaya başladı. Daha sonra bildiğimiz QLED TV halini alan bu teknoloji, aslında OLED TV'nin bazı eksikliklerinin giderilmesi üzerine ortaya çıkıyor. Quantum Dot özelliğine sahip cihazlarda koruyucu cam ile LED katmanlarının arasında ekstra bir ince katman bulunuyor.

  Bu katman, saç telinden daha ince ve boyutları 2 ila 10 nanometre arası değişiklik gösteren minik parçacıklardan meydana geliyor. Adını bu minik noktalardan alan Quantum Dot teknolojisi, üzerine düşen ışıkları mükemmel bir şekilde yansıtarak yüksek görüntü kalitesi sunuyor. Renk doğruluğu ve kontrast konusunda son derece iddialı olan QLED TV'ler, her biri farklı bir renk yansıtan kuantum noktaları sayesinde gerçekliğin sınırlarını zorluyor.

  OLED ve QLED farkı nedir?

  OLED ve QLED farkı nedir?
  OLED ve QLED farkı nedir?

  Bu iki teknoloji, televizyon izlerken size en başarılı görüntü deneyimini sunmak için geliştirildi. Dolayısıyla da çıkan her yeni modelle birlikte kendini daha fazla geliştiren bu teknolojiler, piyasaya ilk çıktıkları döneme kıyasla büyük gelişmeler de kaydetti. OLED ve QLED teknolojileri arasında görüntü anlamında bazı farklılıklar bulunuyor fakat iki teknolojinin de birbirine karşı üstün olduğu yönler mevcut. Siz ekranı izlerken görüntünün iyi olabilmesi için en önemli noktalardan biri siyah saflığı. Siyahların derin olması demek, daha yüksek kontrastın ve daha zengin renklerin olduğunu ortaya koyuyor.

  OLED televizyonlar bu noktada QLED televizyonlara göre daha üstün durumda.
  QLED TV'ler arkadan aydınlatma sistemiyle çalıştığından çalışma esnasında ışık sızmaları yaşanabiliyor. Renk konusunda ise OLED televizyon teknolojileri piyasadaki pek çok ürünü geride bırakıyor. Fakat QLED'in kuantum noktaları renk doğruluğunu ve parlaklığını artırıyor. Televizyon izlerken özellikle aydınlık odalarda yetersiz ekran parlaklığı, içeriği izlerken sorun yaratabiliyor.

  Bu gibi durumlar için görüntüde doygunluk kaybetmeden parlak tonlar sunabilen QLED teknoloji oldukça kullanışlı. Görüntüde yansıyan ve parıldayan alanlar bu teknoloji sayesinde daha ön plana çıktığı için izlediğiniz yapımların verdiği görsel doyumlar da artıyor. Ayrıca OLED TV'ler form olarak daha ince ve yüksek enerji tasarrufu sunan modeller. QLED TV'ler ise boyut olarak daha büyük, renkli, parlak ve kaliteli izleme deneyimi sunan cihazlar.

En İyi Erkek Görüşü

 • OLED al. Aşağıda hanım efrndi güzel bir paylaşım yapmış.

  En belirgin özelliği Siyah renkleri olduğu gibi yansıtması. QLED de bu teknoloji zayıf. Bunu gözle direk fark edemesende canlılık gerçeklik OLED Teknolojisinde mevcuttur.

  O ve Q harfi benzer gibi görünse de geleceğin teknolojisi şu an da OLED TV

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 2
 • Qled daha iyi

 • Detaylar ve iyi görüntü açısından oled daha kaliteli.

 • Led ekranlarda; ledler kapatılamıyor siyah bir sahnede bile ledlerden ışık sızıyor, yani koyu renkler hatalı çıkıyor ve kontrast az.

  Oled ekranlarda ledler kendilerini kapatabiliyor yani kontrast artıyor görüntü daha kaliyeli

  LG Oled diyor Samsung benzer bir teknolojiye Qled diyor

 • Qled daha yeni bir teknoloji ama oled alabilirsin fark var ama fiyata bakın

 • Piksel çözünürlüğü