+1 yıl

Touchpad Nasıl Kapatılır?

Laptoplarda touchpad kapatmanın bir yolu var mı? Nasıl devre dışı bırakabilirim?
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Laptoplarda dokunmatik yüzey olarak geçen Touchpad, çoğu zaman sizi fare kullanmaktan kurtarır. Mouse olarak kullanabileceğiniz bu alan, kullanışlı olsa da bazen can sıkabiliyor. Örneğin yazı yazarken elinizin çarpması ile başka bir yere tıklayabiliyor veya oyunlarda konsantrenizi bozabiliyor. Eğer touchpad kapatmak istiyorsanız bunun için birkaç tane yöntem bulunuyor.

  touchpad kapatma
  touchpad kapatma

  Touchpad Nasıl Kapatılır?

  1- Bilgisayarınızdaki Kontrolleri Kullanarak Touchpad Kapatma

  Touchpad kapatmanın en kolay ve pratik yöntemi bilgisayar üzerindeki kontrollerden dokunmatik yüzeyi kapatmaktır. İlk olarak bilgisayarınızda touchpad görseline sahip olan F tuşunu bulun. Sonrasında “Fn” tuşuna basılı tutarak o görselin bulunduğu F tuşuna basın. Eğer bu yöntem çalışmadıysa bilgisayarınızın touchpad sürücüsünü yükleyip tekrardan deneyin.

  2- Windows 10 Ayarlarından Touchpad Kapatma

  Windows 10 ayarları üzerinden de touchpad kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk öncelikle Arama kısmına gelin ve “Cihazlar” yazın. Ardından alttaki seçeneklerden dokunmatik yüzeyi seçin ve “Dokunmatik yüzey” seçeneğini kapalı hale getirin.

  3- Aygıt Yöneticisi’nden Touchpad Kapatma

  Denetim Masası’nı açın ve Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın. Touchpadi devre dışı bırakmak için “Fare ve diğer işaretler aygıtları” kısmına tıklayın. Altında açılan seçeneklerden HID uyumlu fare seçeneğine sağ tıklayın ve devre dışı bırak deyin. Bu şekilde de touchpadi kapatabilirsiniz.

  4- BIOS Üzerinden Touchpad Kapatma

  Her bilgisayarın BIOS kısmında bulunmasa da bazı laptopların BIOS kısmında touchpad kapatma ayarı bulunmaktadır. BIOS ekranını açın ve “Main” sekmesine gelin. Main sekmesinin altında “Touchpad” seçeneği görüyorsanız ve yanında “Enabled” yazısı varsa bunu “Disabled” yapın. Bilgisayarı başlattığınızda touchpad kapalı olacaktır.

  BIOS nasıl öğrenilir sorusunun cevabını merak ediyorsanız, linkteki yazıdan inceleyebilirsiniz: BIOS Öğrenme

  5- Üçüncü Parti Yazılımlarla Touchpad Kapatma

  Son seçenek olarak üçüncü parti yazılımlar kullanarak touchpadi devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu yöntem çok güvenilir değil. Google’a Touchpad Blocker yazdığınızda touchpad devre dışı bırakma ile ilgili programlar karşınıza çıkacaktır. Bu programların çalışmama ihtimali de bulunuyor.

  Touchpad kapatma yöntemlerinden bahsettim. Umarım yardımı dokunur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 1
 • FN TUŞ İLE en ustteki tuslardan touchpad simgesi olan tuşlar var onlarin 2sine ayni anda basilarak kapatilabilir

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?