+1 yıl

Twitch'te Canlı Yayın Nasıl Açılır? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Selam arkadaşlar, Twitch'te canlı yayın nasıl açılır? Gerekli ekipmanlar vesaire nelerdir? İnternet hızının upload seviyesinin en az kaç olması gerekir? Var mı bu işi daha önce deneyenler, genel bir deneyim bilgisi verebilir misiniz?
0 1

Çok Süper Cevap

 • Özellikle oyun oynayanlar veya oynanan oyunları izlemeyi sevenler Twitch’i duymuştur. Hele bir de ünlü e-sporcuların yayınlarını izlemenin tadına varamazsın. :) İzlerken eğlenirsin, eğlenirken öğrenirsin. Daha ne olsun? Çevrimiçi oyunlara dahil olmanın bir yolu da bu sayede Twitch oldu diyebiliriz.

  Ama izlemek de bir yere kadar, zamanı gelince insan kendi oyununu da başkalarıyla paylaşmak istiyor. Bunun yolu da tabii ki Twitch yayın açma. Peki Twitch canlı yayın yapma nasıl olur, Twitch TV yayın nasıl yapılır adım adım anlatmak isterim.

  Twitch'te Canlı Yayın Nasıl Açılır? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

  Twitch’te Yayın Nasıl Açılır?

  1- Üye Ol

  Üye olmak zaten kolay, twitch. tv sitesine girip Kayıt Ol’a basarak adımları sağlayabilirsin.

  Özellikle telefon numaran doğru olsun, iki faktörlü doğrulamanın da açık olması gerekiyor çünkü artık bu açık olmadan partner olamıyorsun. İki faktörlü doğrulama mobilden yapılamıyor, bu sebeple masaüstünde hesabına gir, güvenlik ayarlarını bul ve iki faktörlü doğrulamayı etkinleştir. Burada da telefon numarana bir kod gelecek o yüzden numaranın doğruluğunun önemini tekrar söyleyeyim.

  2- İnternet Bağlantını İyileştir

  Aslında en önemlisi iyi bir internet bağlantısı ve canlı yayını izlemek için bir ekran.

  Özellikle iyi internet bağlantısı önemli, sen de tahmin edersin ki yayında sürekli donan, kesilen bir oyunu kimse izlemek istemez. O yüzden olabildiğince internetini yükselt, fiber mi alırsın ne yaparsın bilemem ama iyi bir internetin olsun.

  3- Ekipmanını Toparla

  Yeni başlıyorsan muhtemelen donanımın çok güçlü değildir, ekranını yayınlayarak kamera ihtiyacını, metinle sohbet ederek de mikrofon ihtiyacını ortadan kaldırabilirsin. Ama en iyi Twitch yayıncılarına dikkat edersen kameraları da var, mikrofonları da. :) Bu sebeple ilk yatırımlarını buraya yapabilirsin. Eğer donanımların hazırsa bilgisayarına bağlayabilir ve kurulumuna başlayabilirsin.

  4- Yazılımını Seç

  Twitch için çeşitli şekillerde ve çeşitli cihazlarda yayın açılabilir. Ama daha doğru olanı ve açıkçası daha da düzgün görüneni elbette masaüstü bilgisayar. Bunun için de doğru yazılıma ihtiyacın var.

  Twitch'te Canlı Yayın Nasıl Açılır? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

  Şimdi iki ana seçeneğimiz var, biri Windows 10 temelli XSplit ve Mac, diğeri de Linux ve Windows’ta bulunan Open Broadcaster Software (OBS). XSplit en kolayı ama ücretli. O yüzden OBS’den ilerlemek daha kârlı olabilir. :) Biraz kurulum yapmak gerekiyor ama olsun.

  • OBS’yi kurmak için OBS’yi aç.
  • Ayarlar’a gir.
  • Stream’i seç.
  • Hizmeti Twitch olarak ayarla ve en hızlı kurulum için Hesabı Bağla'ya tıklayın.
  • Kullanıcı adın ve şifrenle Twitch'te oturum açın. Hazırsın! (Hesabını doğrudan bağlamak istemiyorsan, Twitch'i bir yayın anahtarı aracılığıyla OBS'ye bağlayabilirsin. Bunu yapmak için Twitch kontrol paneline dön ve Akış Anahtarını seç. Özel akış kodunu almak için işlemleri takip edebilirsin. Sonrasında aldığın bu kodu kopyalayıp Yayın Ayarları menüsündeki Akış Anahtarı kutusuna yapıştır. Tamam'ı seç).

  5- Sahne Ayarlarını Yap

  Sıradaki adımda ”Sahne” ayarlamasını yapabiliriz, kurulumlarımız tamam. Bu ayar ne dersen, Twitch’te yayınlanacak oyunu belirleyecek olan bir ayar. Ayrıca yayınını kişiselleştirmeni de sağlayacağı için gösterim kaliteni artıracaktır, bu da daha çok abone demek. :) Burada 3 yöntem kullanıyoruz.

  • Oyun yayını
  • Kamera desteği
  • Yayını kişiselleştirmene yarayan bir filigran

  6- Görüntü Kalitesine Dikkat Et

  Burada en kritik konu tabii ki görüntü kalitesi.

  • Oyuna giriş yap, alt + tab kombinasyonu ile OBS arayüzüne dön.
  • Bu noktada yapman gereken şey OBS’nin arayüzünden Kaynaklar sekmesine gelmek. Sağ tıklayarak Ekle / Oyun yakalama seçeneğine girince oynadığın oyunun uzantısı çıkıyor, bunu seçip Tamam diyorsun.
  • Ama burada şöyle oluyor tabii ki, örneğin ben bir oyun oynuyorum, ekran yalnızca bunu yayına veriyor. Ben oyundan çıkıp başka bir siteye veya oyuna girersem yayında siyah ekran görüyorsun. Bunu engellemek için tekrar Ekran Yakalama seçeneğini seçebilirsin.

  7- Kameranı Ayarla

  Web kamerasız da olur ama kameralı daha iyi olur demiştim birkaç üst maddede. Kameran hazırsa dahil edebiliriz.

  Twitch'te Canlı Yayın Nasıl Açılır? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

  Eğer yayınını kişiselleştirmek istiyorsan bir köşeye kameranı koymanı öneririm. Benim Twitch yayınlarını izlerken en çok eğlendiğim şey oynayanların yüz ifadesini de görmek. Hele korku oyunlarında falan efsane oluyor. :) O yüzden eğer twitch tv yayın yapmak istiyorsan kameranı da açmanı tavsiye ederim.

  • Bunun için tekrar OBS’e gelip Kaynaklar’a giriyor ve sağ tıklayıp Ekle / Video Yakalama Aygıtı’na giriyorsun.
  • Bu ekrandan kullanmak istediğin kamerayı seçiyorsun, hangi boyutta görüneceğini de ayarlayabilirsin, oyununu engellemesin ama seni görmek isteyenler büyüteç de kullanmasın öyle hesap et.
  • Yerini ayarlamak için önizleme ekranında görüntünün üzerine sağ tıklayıp konumlandırma sekmesini kullanabilirsin.

  8- Filigran Ekle

  Yayıncıların çoğu bunu yapıyor, bu yolda ilerlemek istiyorsan sana da tavsiye ederim. Daha profesyonel, daha şahsi bir görüntü sağlıyor çünkü. Bunun için ana menüdeki kaynaklar kısmından görüntü sekmesine giriyor ve hazırladığın logoyu buradan seçiyorsun.

  9- Yayına Başla

  Her şey hazırsa, yayına başlayabiliriz.

  Üyeliğimizi almıştık zaten. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki ismine tıklayarak Gösterge Paneli’ne tıkla. Sonrasında Akış Anahtarı’na gir ve şifreyi bir köşeye not et.

  OBS’nin ana menüsüne dön ve ayarlar / yayın ayarlarına gir. İstenen şifre yerine az önce not et dediğim şifreyi gir ve bitti. Yayını Başlat dediğin an yayının başlayacak.

  Twitch nasıl yayın yapılır soruna cevap verebildiysem ne mutlu. :) Kamerası en iyi olan telefon hangisi sorusuna da göz atmak istesen linke tıklaman yeterli.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Kullandığın bilgisayarın veya oyun makinesinin iyi olması güzel olur.
  Gidip de Playstation 3 ile veya atıyorum İ5 2. nesil 4 gb ramli bir laptop ile gidip Twitch yayını açma.

  Bunlar oyunu zaten anca açıyorlar bide Twitch yaparken iyice zorlanacaklar , kasacaklar belkide.

  İşlemcin Ryzen 5 , 7 ,9 ; İntel İ5 8. nesil ve üstü olsun mümkünse.
  Ram minimum 8 gb olsun fakat paran yoksa ! 16 gb ram artık her oyunu açabilmek ve yayın yapabilmek için şart.

  Ssd olsun lütfen, makine daha hızlı çalışsın.
  A101 mouse'u kulaklığı kullanma.
  Mouse ve kulaklık fiyat performans ürünleri olsun öyle 500-1000 tl vermene gerek yok.
  100 tllik mouselar - 200 tl civarı 7.1 kulaklıklar işini görecektir.

  Seni çeken kamerayı da kendin bak seç işte.
  100 tlye güzel görüntü veren kameralar var , 200-300 tl civarına cam gibi görüntü veren kameralar vardır illaki.

 • Yükleme hızının 10 olmasını öneririm.5 üstü iyi diyorlarda artık millet 1080p izliyor :D Düşük kalitede olunca yayının pek sarmaz. Gerisi zaten pcne bağlı. Kaliteli ise sağlam oyunlar vs ile kapatırsın o farkı :D Sohbette önemli tabi. Ağzın iyi laf yapıyorsa alır gider

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 2
 • Sanal Dilenci mi olacaksın

  • Efsane bakış açısı

 • Güzel bi içerik

 • Twitch ne olduğunu anlamaya gelen ben 😀

  • Canlı yayın açılarak video izlenen oyun oynana bi platform. Youtube un canlı yayın hali gibi bişey

  • Teşekkürler 🙏

  • Rica ederim 😊