+1 yıl

UEFI Nedir, UEFI Format Ne İşe Yarar?

Yeni bir bilgisayar aldım. UEFI Bios sembolünü görüyorum. Eski bilgisayarlarımın hiçbirinde UEFI tanımı görmemiştim. Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
0 1

Çok Süper Cevap

 • UEFI Nedir?

  UEFI açılımı, “Unified Extensible Firmware Interface” olan bilgisayar terimidir.

  Türkçesi ise “Birleşik Genişletilmiş Yazılım Ara yüzü” anlamına gelmektedir. Anlamı bu şekilde çevrilse de birçok kişinin aklında “UEFI BIOS nedir?” sorusu kalıyor. Kısaca açıklamak gerekirse bilgisayarın donanım malzemelerini işletim sistemi olmadan yönettiğimiz arayız diyebilirim.

  Yapı olarak BIOS’a çok benzeyen UEFI, BIOS’tan daha kolay bir kullanıma sahiptir. Kolay ara yüzü sayesinde birçok donanım parçanızı buradan rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

  UEFI Nedir, UEFI Format Ne İşe Yarar?

  UEFI Boot Ayarları Nedir, Nasıl Yapılır?

  Bilgisayarla ilgilenen birçok kişiden Boot kelimesini duymuşsunuzdur. Boot, bilgisayardaki donanımların düzgün ve stabil şekilde çalışmasını sağlayan ayardır. UEFI üzerinden de Boot yapabilirsiniz, bu oldukça basittir.

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tam başlayacağı anda ESC tuşuna basın.
  • Karşınıza Secure Boot Option menüsü çıkacaktır. Buradaki üç seçeneği Disabled yapın ve sonrasında F10’a basın. F10’a bastıktan sonra Evet deyip ekrandan çıkın.
  • Bilgisayar tekrar başlatıldığında ESC tuşuna basın ve karşınıza gelen ekranda SCU menüsünü açın.
  • Klavyenin yön tuşları ile Boot sekmesine gelin ve Boot Type yazan kısımda Enter tuşuna basın.
  • Açılan menüde aşağı yukarı tuşlarını kullanarak Legacy Boot Type seçeneğini seçin.
  • F10 tuşuna basın ve sonrasında kaydedip ekrandan çıkın.
  https://www.youtube.com/embed/8O6EzZ5Ch4o

  UEFI Format Nasıl Atılır?

  UEFI ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de UEFI format nasıl atılır sorusudur. Böyle bir işlem yoktur çünkü UEFI bir işletim sistemi değildir. UEFI’den ancak işletim sistemi kurulum işlemini yapabilirsiniz.

  Bunun için bilgisayara kurulum medyası takın ve sonrasında Boot seçeneklerinden UEFI’yi seçip kurulumu başlatın. Daha sonrasında takip eden işlemleri yaparak kurulumu yapabilirsiniz.

  “UEFI Windows 10 nedir?” sorusuna yanıt vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

En İyi Erkek Görüşü

 • Eski bilgisayarlarda, windowsu başlatan ve diğer kontrolleri yapan yazılım BIOS'du.
  Artık BIOS yetmemeye başladı. Yeni nesil anakartlar o kadar özelleşti ki. BIOS ara yüzü dahil eski kaldı.

  BIOS'un daha gelişmiş, kullanım kolaylığı ve modern hali olan UEFİ geliştirildi.
  Kısaca artık BIOS yok. UEFİ var. Windowsu da formatlarken, UEFİ uyumlu şekilde kuruyoruz ki hem performanslı hem de daha hızlı olsun.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 1
 • UEFI Windows'u yüklemen için bir araçtır. BIOS'tan anakartta UEFI'den bilgisayarı flaşla açma talimatı verebiliyorsun. BIOS üzerinde yüklemekten daha avantajlıdır. ''Rufus'' programıyla Windows'un ISO dosyasını flaş belleğe yazıyorsun. Sonra BIOS'tan ''secure boot'' ayarını kapatman gerekiyor. Kendi başına bir işletim sistemi gibidir. Daha çok Windows kurarken veya formatlarken UEFI üzerinden yapılabilir.

 • UEFI, BIOS un yeni hali gibi bir şey. UEFI ilə bilgisayarının hemen hemen bütün donanımlarını (işletim sistemi, depolama alanları vs.) maus ile kolayca yönetebiliyorsun.