+1 yıl

Wi-fi araması nedir? iPhone ve Android telefonda wi-fi arama nasıl yapılır?

Teknoloji cahiliyimdir de. wi-fi'a bağlı iken bir arama geliyor, normal bir arama gibi görünüyor ama değil, çünkü tasarruf alışkanlığım nedeniyle önce wi-fi'ı kapatıyorum, o anda çat diye arama da kesiliyor. wifi araması kapatma olayı oluyor sanırım. Ben kapatmış oluyorum çağrıyı galiba, niyetim böyle olmasa dâhi. Wi-Fi üzerinden arama yapılabiliyor anladığım kadarıyla, bunun inceliklerini öğretebilecek olan var mı? wifi araması nedir? wifi arama nasıl yapılır? Android ve iPhone cihazlarda wi-fi araması nasıl yapılıyor? Eğer Wi-Fi üzerinden arama yapılabiliyorsa, neden hâlâ operatörlerimiz var?
6 10

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Wi-fi Araması Nedir, Nasıl Yapılır?

  Cihazınızda mobil operatör olabilir ancak her zaman her yerde çekmesi garanti değil maalesef. Depo tarzı bir yerde olabilirsiniz veya alt katlarda bir bölümde olabilirsiniz. Bu tarz yerlerdeyken wifi ağınıza bağlı olduğunuzda zaten otomatik wifi üzerinden görüşmüş olursunuz. Tabi başka bir durumda sizin belirttiğiniz konu eğer cihazınız wifiye bağlı değilken arama geliyorsa bu operatörünüz üzerinden işlemeye başlar. Tam o anda maalesef wifiyi açmaya çalıştığınızda arama kesilir çünkü cihaz mobilden wifiye geçerken bir kesinti yaşar ve internetin anlık gitmesi görüşmede sorun teşkil eder.

  Bence wifi olan yerlerde wifiniz sürekli açık olmalı ve görüşme esnasında wifiden fazla uzaklaşmamanız. ya da mobil çektiği anlarda wifiye geçiş yapmamanız. Benim bildiğim kadarıyla bunları uygularsanız kesilmemiş ve kapanmamış olur aramanız.

  Wifi ve mobil veriniz aynı anda aktifken wifi ağınız çekme problemi yaşamazsa zaten direk cihazınız wifi üzerinden aramaya yöneltir kendisini. Android uzun süre kullanmadım ama bu durumun ios veya androidde aynı şekilde işlediğini biliyorum.

  Yanlışım varsa da okuyan arkadaşlardan düzeltmesini rica ederim, sonucta teknolojide sürekli değişen durumlar oluyor, maalesef bir gün diğer günü tutmuyor.

  • Bu arada ayar kısmında da arama ayarlarınızı da kontrol edin kapalıysa açılması gerekir eğer öyle bir ayar bölümü varsa. Yoksa operatörden açılabilir. Cihazınızda özellik yoksa cihaz uygun olmayabilir.

  • Çok güzel bir görüş olmuş :)

  • Merhaba 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 500 XPER hediyeni hesabına tanımlıyoruz. Sevgiler. 🙏🏻

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

30 94
 • Operatörler sayesinde senin telefon numaran var. İnternet araması uygulamalar sayesinde gerçekleşir ve ev internetiniz ya da mobil veri harici bir wifi ile yapıldığı zaman faturanıza etki etmez eğer telefon numaranız varsa yani hattınız varsa herhangi bir operatöre ait telefon faturanızı ödemeyip sabit wifi ile arama yapabilir ve mesajlaşa bilirsiniz tabi. Fakat sabit wifi olmadığı yerlerde arama yapamaz ve mesajlaşamazsınız telofon faturanızı düzenli olarak ödemelisiniz sabit wifi bulunan bi ortamda mobil verinizi kapatıp wifi yi açarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • iPhone üzerinden arama yapmayı anlatıyorum , Ayarlar > Telefon > Wi-Fi ile Arama bölümünde Wi-Fi ile arama özelliğini açın. Acil servisler için adresinizi girmeniz veya doğrulamanız gerekebilir wiFi ile Arama kullanılabiliyorsa durum çubuğundaki operatör adının yanında Wi-Fi simgesini görürsünüz. Ardından, aramalarınızda Wi-Fi ile Arama kullanılır..

 • Yurt dışındayken özellikle çok işe yarıyor bu, hattın eğer Wi-Fi’ye bağlıysa, telefonu Wi-Fi üzerinden kabul ediyor. Siz de arayabiliyorsunuz ücrete yansımıyor bu durumda

 • ayarlar bölümünden

 • İletişim esaslı uygulamalardan, arama görüşmesi ya da görüntülü görüşme yaptığın sırada, Wi-Fi bağlantısını kapatırsan, otomatikman akıllı telefonun, mobil internet bağlantı moduna geçecektir. O sırada kısa bir bağlantı zamanı olacaktır. Yani görüntülü konuşurken telefon görüntüyü Wi-Fi den alıp mobil baz istasyonuna taşıyacaktır. Saniyede megabayt lık veri alış veriş yapıyor telefon arka tarafta. ve bu o kadar basit bir işlem değildir.

 • Evet var ben bulamadım o özelliği ama iphone kullanan arkadaşım öyle kullanıyordu yurt dışında inteenettende detaylı bilgiye ulaşmamıştım

 • Hattını Wi-Fi aramalarda da acık yakarsan olur

  • Ayarlar dan arama bölümün de Wi-Fi aramanı acık tut

 • Wi-Fi ile Arama özelliği, hücresel kapsama alanının çok dar olduğu veya hiç bulunmadığı yerlerde Wi-Fi bağlantınız olduğunda telefon araması yapmanıza veya almanıza olanak sağlar

 • Çünkü alışmış kudurmuştan beterdir diye bi laf var mevcut operatörlerin hepsi beş para etmez

 • Vifi araması vıfi açıkken internetle ilgili kısmı devreye girmesi mi acaba

 • "Wifi araması", telefonlara son yıllarda getirilen bir özellik; amaç iletişim kalitesinin stabil tutulması. Çok basit bir şekilde açıklamaya çalışırsak, yazlık bölgelerde ya da evinizin bazı yerlerinde (örneğin bodrum katta) veyahut da işyerinizin erşivinde telefonunuzun
  GSM hattında şebekeniz zayıflar (ekranın üstündeki çubukların seviyesi düşer). Bu durumda telefonunuz eğer Wi-fi ye bağlı ise modemin interneti üzerinden şebeke ye bağlanır (örneğin Vodafone, Turkcell gibi). Bu şekilde iletişiminiz stabil tutulur.

  Ancak tüm bunların olabilmesi için evinizdeki, yazlığınızdaki ya da işyerinizdeki internet bağlantınızın VDSL olması gerekir. Yani fiber internet. Çünkü
  ADSL teknolojisi, aktif telefon görüşmesini karşılayacak veri trafiğini karşılayamaz. Son sorunuza gelirsek, bu teknoloji sadece iletişim trafiğinizin sekteye uğramaması, stabil tutulması için getirilen bir önlem. Telefonunuzun GSM sinyali güçlendiği anda telefon yine sim kartınız ile çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca evinizin, işyerinizin dışında, sokakta zaten wifi'ya bağlı olmadığınız için telefonunuzun en temel özelliği nedeniyle GSM hatlarını ve o sim kartları kullanmaya devam edeceğiz. Telefonunuzun en temel özelliği ne mi? Tabi ki "arandığınızda ulaşılmak"
  Saygılar

 • Çoğu bölgede düşük telefon sinyalleri den kaynaklı konuşma kalitesinde bir düşüş meydana gelmektedir. Bu olayı ortadan kaldırabilmek için wifi ve ya LTE araması sistemi getirilmiştir. Bu sayede ses kalitesini arttırarak daha sağlıklı iletişim kurulması hedeflenmiştir. Her telefonda farklı menülerden açıp, kapatma özelliği vardır. Ya da mevcut operatöre bağlanarak ta bu özelliği aktif veya pasif hale getirebilirsiniz.

  • Ayrıca eklemek isterim ki bu sistem sadece ses kalitesini arttırmak içindir. Operatör olmaz ise wifi den kaynaklı gecikmeler yaşanabilir. Sonuçta aynı frekans hızı ile iletim sağlanmıyor. Eğer herkes mevcut wifi sinyalleri ile arama yapsaydı muhtemelen yoğunluk yüzünden kimse konuşamazdı.

 • yapılmaz

 • WhatsApp, Facebook, Instagram, Telegram gibi birçok uygulamadan wi-fi veya mobil internet sayesinde görüşmelerini yapabilirsiniz. wi-fi bağlantın zaten sınırsız oluyor o yüzden boşuna kapatma canın isterse; şarjın gitmesin diye kapatabilirsin. Ben mesela mobil veriyi sürekli açık tutmam, kullanmadığım anlarda kapatırım mobil veriyi. Ayrıca bu sayede ülkemizdeki internet hız fiyat performans dengesine de değinmek istiyorum pahalı kullanıyoruz ve büyükşehirler dışında kaliteli internet şehir merkezlerini saymazsak zor bulunuyor. Hizmet kalitesini arttırmalı operatörler ve internet sağlayıcısı firmalar. Gelecek güzel günlerde daha kaliteli ve sorunsuz günler geçirmek nasip olur insAllah

 • FaceTime veya WhatsApp üzerinden aramak.

 • Yurt dışındayken özellikle çok işe yarıyor bu, hattın eğer Wi-Fi’ye bağlıysa, telefonu Wi-Fi üzerinden kabul ediyor. Siz de arayabiliyorsunuz ücrete yansımıyor bu durumda

 • Genellikle bende evde Wi-Fi yi açınca WiFi aramasına bağlanıyor. 5G geldiğinde tamamen operatörler çöp olur. Ayrıca 500 Xper verecez diyip niye 1 exper veriyorsunuz. Milleti kandırıp yorum yaptirma cabasi anca

  • Sorunun kazananına 500 xper vereceğiz, herkese demedik :)

  • Oooo boşuna yorum yaptım o zaman. Zaten alakasız soru olmuş. WiFi müşteri hizmetlerini arayıp sorsa ya

 • Vowifi olayini diyorsun
  Mesala bodrum kattasin, telefonun cekmiyor ama wifi baglisin bu ozellik sayesinde görüsme yapabilirsin

  • Ben onu VODAFONE Wi-Fi anliyordum Vallahi beni aydinlattin🤣🤣🤣ilk firsatta eig secicem

  • Ayarlardan wofiwi olayini kapat kurtul')

 • wifi üzerin den sadece sosyal medya aracılığı ile aranabilir zaten wifi kapatsan sinyal kesilir. eğer öyle bir uygulama olsa da ya da ağ operatöre onay vermişsen tabi bu da sistem de gösterir faturaya kabarık olarak yansır. bence dikkat etmek gereklidir.

 • Şebekenin çekmediği ya da çok yoğun olduğu durumlarda Wi-Fi üzerinden karşı taraf atanabiliyor ve bu arama normal dk üzerinden gidiyor yani internetten yemiyor. bu özellikle deprem sel gibi afetin yaşandığı herkesin birbirini aradığı zamanda şebeke kitlenmesi dediğimiz zaman çok işe yarıyor. Birde bunu mesela yurtdışına çıktınız telefonu uçak moduna alıp istenmeden yapılan uzun dolayısıyla Yüksel fatuların önüne geçmiş olursunuz. Diğer taraftan 4.5 uyumlu bir telefonunuz olmalı

 • Daha Fazla (104)