+1 yıl

Windows 10 için MBR mi GPT mi? Hangisi Daha İyi?

Windows için MBR mi GPT mi? Hangisini tavsiye edersiniz?
0 0

Çok Süper Cevap

 • Windows 10 için MBR mi GPT mi Daha İyi?

  MBR ve GPT, hangisi daha iyi ve GPT ile MBR arasındaki fark nedir? Bu yazıda bu 2 yönü detaylı bir şekilde anlatacağım. Bilgisayara yepyeni bir HDD veya SSD eklerken, her zaman diski 2 seçenekle birlikte başlatmanız istenir:

  • MBR (Ana Önyükleme Kaydı)
  • GPT (GUID Bölüm Tablosu)

  Bununla birlikte, birçok insanın bu konu hakkında hiçbir fikri yoktur, bu nedenle MBR ve GPT arasında bir seçim yaparken tereddüt etmeleri gerekir ve hevesle birinin onlara ana önyükleme kaydı ile GUID Bölme Tablosu, hangisinin daha iyi veya hangisi olduğunu söyleyebileceğini umarlar. MBR ve GPT farkları nelerdir? Bunları detaylı anlatalım.

  MBR ve GPT Farkları Neler?

  MBR, Ana Önyükleme Kaydı anlamına gelirken, GPT, GUID Bölümleme Tablosunu temsil eder ve HDD, SSD ve çıkarılabilir cihazlar için 2 bölümleme şemasıdır.

  MBR ve GPT bölümleme şemaları olduğu için aynı şeyi yapıyorlar. Bölümlerin bir sabit diskte nasıl oluşturulduğunu ve düzenlendiğini yönetin, ancak birçok yönden birbirinden farklıdırlar.

  MBR, ana önyükleme kodu, disk için bir bölüm tablosu ve disk imzası dahil olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bir bölüm tablosu, Windows'taki birincil bölümler için maksimum 4 girdi tutabilir.

  Bununla birlikte, bir GUID Bölüm Tablosu , MBR tabanlı disk yardımcı programlarının GPT disklerini yanlış tanımasını ve muhtemelen üzerine yazmasını önleyecek şekilde kullanılan bir Koruyucu MBR'den oluşur; kendi boyutunu ve konumunu ve boyutunu ve boyutunu kaydeden birincil GUID bölüm tablosu başlığı ve ikincil GPT başlığının konumu, birincil GUID Bölüm Giriş Dizisi, yedek GUID Bölüm Giriş Dizisi ve yedek GUID Bölümleme Tablosu Başlığı. Bir GUID bölüm tablosu, Windows'ta 128'e kadar bölüm girişi içerebilir. Rufus disk bölüm düzeni kısmından da giriş içerebilir.

  4'ten Fazla Bölüm Oluşturmayı Planlıyorsanız GPT Daha İyi

  Bir MBR diskinin en fazla 4 birincil bölüm tutabileceğini, GPT diskinin Windows'ta 128'e kadar birincil bölümü desteklediğini söyledik, böylece daha fazla bölüm istiyorsanız GPT'yi seçebilirsiniz.

  Sabit Diskiniz 2 TB'tan Büyükse GPT, MBR'den Daha İyi

  MBR olarak başlatırsanız 512B sektör sabit diskinden yalnızca 2 TB alan kullanabileceğiniz için, diskiniz 2 TB'tan büyükse GPT'ye biçimlendirmeniz daha iyi olur. Ancak disk 4K yerel sektör kullanıyorsa, 16 TB alan kullanabilirsiniz.

  Güvenlik Arıyorsanız GPT Daha İyidir

  GPT diskleri, artıklık için birincil ve yedek bölüm tablolarını ve gelişmiş bölüm veri yapısı bütünlüğü için CRC32 alanlarını kullanır; bu nedenle, veri güvenliğine değer veriyorsanız bu bölümleme düzenini seçebilirsiniz.

  UEFI Önyüklemesi Destekleniyorsa Sistem Diskiniz için MBR Yerine GPT'yi Seçin

  MBR diskinden önyükleme ile karşılaştırıldığında, Windows'u GPT diskinden başlatmak daha hızlı ve daha kararlıdır, böylece bilgisayarınızın performansı büyük ölçüde UEFI'nin tasarımından dolayı iyileştirilebilir. Uefi için gpt bölüm düzeni bölümünden yapabilirsiniz. Lütfen bilgisayarınızın BIOS'unu girmeyi ve değilse UEFI önyüklemesini etkinleştirmeyi unutmayın.

  Anakartınız UEFI Önyüklemesini Desteklemiyorsa Sistem Diski için MBR'yi Seçin

  Eski önyükleme modu altında, sistem diskinizi yalnızca Windows önyüklenebilir olmasını istiyorsanız MBR olarak başlatabilirsiniz.

  Yüklenecek 32 bit Windows'unuz Varsa Sistem Diski Olarak MBR'yi Seçin

  Yalnızca 64 bit Windows sürümü GPT diskinden önyüklenebilir.

  Hala Çok Eski Windows İşletim Sistemini Kullanıyorsanız Sistem Diski İçin MBR'yi Seçin

  Windows XP veya daha eski sistemler çalıştırıyorsanız MBR, 64 bitlik bir sistem olsa bile sistem diski için tek seçenektir. Değilse, Windows yüklenemez.

  MBR ve GPT Ne Zaman Tanıtıldı?

  MBR, Mart 1983'te IBM PC DOS 2.0 ile tanıtıldı ve hala kullanılıyot. Bununla birlikte, GPT, sonunda UEFI haline gelen şeyin bir parçası olarak 1990'ların sonunda geliştirildi ve son yıllarda popüler hale geldi. GPT, MBR’a göre çok daha fazla kullanılıyor.

  GPT ve MBR Ne İşe Yarar?

  MBR (Ana Önyükleme Kaydı) ve GPT (GUID Bölümleme Tablosu), bölümleme bilgilerini bir sürücüde depolamanın iki farklı yoludur. Bu bilgiler bölümlerin nerede başladığını ve nerede başladığını içerir, böylece işletim sisteminiz her bölüme hangi sektörlerin ait olduğunu ve hangi bölümün önyüklenebilir olduğunu bilir. Bu nedenle, bir sürücüde bölümler oluşturmadan önce MBR veya GPT'yi seçmeniz gerekir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 7
 • PC nin BIOSu eski ise NBR. Yeni ise UEFI için GPT seçilmeli.

 • windows + r bas çalıştır gelicek oraya msinfo32 yaz enterle

  Windows 10 için MBR mi GPT mi? Hangisi Daha İyi?

  kırmızı işaretli yerde sende bios modun yazacak uefi ise gpt (fat32 dosya sistemi flşah) değilse mbr (ntfs dosya sistemi ile flaşh )

 • gpt tabiki

 • GPT daha iyi. Diğer türlü uefi bios kurulmuyor.

 • Mbr ve gpt nin Türkçesinin alabilirmiyim şimdide