Arkadaşlarla kampa gideceğiz. Kampa gittikten sonra çadır nasıl kurulur?

Arkadaşlarla birkaç günlüğüne kampa gideceğiz sorun şu ki ben çadır kurmasını bilmiyorum. Orada rezil olmak istemiyorum, kamp çadırı nasıl kurulur?
Arkadaşlarla kampa gideceğiz. Kampa gittikten sonra çadır nasıl kurulur?
4 1

Çok Süper Cevap

 • Aynı sorunu benim arkadaşlarımda yaşıyordu. Birkaç bilgi okuyarak çadır kurmayı öğrendiler. Yardımcı olmaya çalışayım.

  Kamp İçin Çadır Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

  Kamp İçin Çadır Seçerken Nelere Dikkat Etmeli
  Kamp İçin Çadır Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

  Kamp yaparken kullandığınız çadır oldukça önemli. Bu eşsiz deneyimi unutulmaz bir anı haline getirmek istiyorsanız ilk olarak çadır seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çadırın tüm parçalarına da hakim olmanız kurulum ve kullanım açısından önemli. Pek çok farklı çadır çeşidi olduğundan seçeceğiniz ürünün hava şartlarına uygun olması birinci önceliğiniz olmalı.

  Yaz kampları için sineklikli ve çift tenteli çadırları, kış kampları içinse fırtınaya ve soğuk havaya dayanıklı çadır çeşitlerini tercih etmenizde fayda var. Eğer çok sık kampa çıkıyorsanız bu iki mevsimde farkı çadırlar kullanabilirsiniz. Diğer yandan bütçe dostu bir seçim yapmak ve daha seyrek gittiğiniz için tek bir çadır kullanmak istiyorsanız bu sefer de yoğunluk olarak hangi mevsimlerde daha çok kampa gittiğinize dikkat edebilir ve seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz. Çadır seçiminde bir diğer önemli unsur da kişi sayısı.

  Çadır modellerinde belirtilen kişi sayısına dikkat ederek bir ürün seçerseniz kamp sırasında daha konforlu bir şekilde çadırda konaklayabilirsiniz. Eğer kamp tatilinize uzun yürüyüşler de dahilse sırtınızda ağır yükler taşımamak adına hafif bir çadır seçmeyi tercih edebilirsiniz. Son olarak malzeme kalitesi ve havalandırma özelliklerine de dikkat ederek kendi ihtiyaçlarınıza uygun bir ürün bulabilirsiniz.

  Kamp Çadırı Kurarken Nelere Dikkat Etmeli

  çadır nasıl kurulur
  çadır nasıl kurulur

  Çadır nasıl kurulur sorusunun cevabı kullanılan modeller arasında değişiklik gösterebiliyor. Fakat cevabı en sık kullanılan kubbe tipi çadırlar üzerinden verecek olursak adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Topraktaki nemin çadıra geçmemesi için ilk adımda zemine bir muşamba sermenizde fayda var.
  • İkinci adımda ise iç ve dış tentenin birbirinden ayrı olduğu noktaları kontrol edip birleştirmeniz gerekiyor.
  • Sonrasında çadır çubuklarını, dış tentede bulunan yerlerine, zemine yakın olan noktadan başlayarak yerleştirebilirsiniz.
  • Bu noktada çubukların ucunu çadırın köşelerindeki çivilere tutturmalısınız.
  • Sonrasında çadıra asıl şeklini vermek için bu çubukları X şeklinde üst bölümden geçirip yay gibi germelisiniz.
  • Çivilerin olduğu bölümleri de birer kazık yardımıyla yere sabitledikten sonra çadırın iplerini de unutmayın.
  • Kış veya sonbahar kampı yapıyorsanız son aşamada koruyucu çadır aksesuarlarını da çadırın üzerine geçirip kurulumu tamamlayabilirsiniz.


  Eğer kamp çadırı kurmakta zorlanıyorsanız anında açılan çadır tiplerini de tercih edebilirsiniz. Bu tür çadırlar ekstra bir kurulum gerektirmiyor. Direkt olarak kılıfından çıkarmanız açılması için yeterli oluyor. Siz de zahmetsiz kurulumun keyfini çıkarıyor ve direkt olarak kamp yapmaya başlayabiliyorsunuz.

  Çadır Kurmadan Önce ve Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

  Çadır Kurmadan Önce ve Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler
  Çadır Kurmadan Önce ve Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

  Konforlu bir şekilde kamp yapmak için nerelere çadır kurulur bilmek gerekiyor. Eğer doğru bir alana çadır kurmazsanız rahatsız bir gece geçirebilirsiniz. Örneğin sulak alanlar ne kadar güzel bir manzara sunsa da böcek ve sivri sinekleri de beraberinde getirdiği için sizi rahatsız edecektir. Bu sebeple göl ve dere kenarlarına çadır kurmaktan kaçınabilirsiniz. Özellikle yağmur mevsimlerinde çukur alanlarda kamp yapmaktan kaçınmanız gerekiyor. Çünkü yağan yağmur bu çukura dolup çadıra sızabiliyor. Yüksek bir noktada bulacağınız düzlük alanları değerlendirerek en konforlu kamp deneyimini yaşayabilirsiniz.

  Tabii ki girintili çıkıntılı ve bozuk zeminlerin de rahatsızlık vereceğini söylemeye gerek yok. Kış kamplarında ise ağaç altına çadır kurmaktan kaçınmanızda fayda var. Bu gibi durumlarda ağaçlardan düşebilecek kar yığınları çadırınıza zarar verebilir veya fırtınalı günlerde ağaçlar devrilebilir. Çevresel faktörlerin yanı sıra kendi yaktığınız kamp ateşine olan uzaklığınız da önemli.

  Çadırınızı kamp ateşinden sıçrayan kıvılcımların ulaşamayacağın bir noktaya kurmalısınız. Pollerin zarar görmesini önlemek için çadırı kurduktan sonra üzerine ağır bir şeyler koymaktan kaçınmanız gerekiyor. Taşıma esnasında da çadır malzemelerinin zarar görmemesi için bu tür çantaların içerisine delici ve kesici şeyler koymamanızda fayda var.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Kamp çadırları çok basit kurulumu olan malzemeler üzerinde nasıl kurulacagiz açık bir şekilde belirtiliyor. Ama her çadırın farklı olabilir 2 kişilik mi yoksa daha fazla kişilik mi ona göre ve çadırın yapısına göre destek çubuklarının yeri değişebiliyor. Önce çadırı görmek lazım. Ama çadırı kurduğunda etrafına 4 parmak derinliğinde ve genişliğinde bir su yolu kazmanı öneririm yağış olursa çadır üzerinden akan veya araziden gelen sular çadırın altına sizmadan akar gider. Çıkan toprağı çadırdan tarafa koy. Birde yanınızda küçük bir pet şişe ile motorin götürün çadırı kurdukta sonra etrafına çepeçevre mazot dökün yılan ve akrep gibi hayvanları yaklaştırmaz. Kolay gelsin

 • Ilk kez kuracaksan evde kurup pratik yap.
  Kamp yerinde nehir, göl, denize.. Vs mesafeli olacak şekilde kuru düz bir alan secmelisiniz.
  Agac alti olursa agactan düşecek parcalar sizi uyandırıp korkutabilir. Ama golgede korunakli kalmak için ideal olur.
  Çadır kadınlarını çakmak için yanınızda bir çekiç olsa iyi olur.
  Gida kokusu hayvanları çeker onlari cadir dışında bir agacin yüksek dalına asabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

5 6
 • Açık açık bilmediğini soyle bence ne vae bunda. ya da YouTube'dan video izle

 • onun için kılavuz oluyor

 • Cadirdan cadira degisir

 • Çadırın markasına göre ya da nette kurulma şekli vardır illa ki bir göz atın

 • Sabah ereksiyonu gibi düşün

 • Tüm çadırların kurulumu farklıdır.
  Ama yemek olarak. Önce çadırı olması gerektiği şekilde yayarak şeklini bulman gerekli.
  Rüzgarın nereden estigini edeceğini programlardan bul. Kapıyı tam ters tarafına ayarlayın.
  Sonra içindeki çadır kazıkların olması gereken geçiş noktalarından tamamen gecirin.
  Çıktığı noktada uçlarının takılması gereken yerler göreceksiniz. Küçük delik ya da minik demirler olabilir. O a takın ve aynı şekilde diğer ucu da. Tüm çadırı bu şekilde ayağa kaldira ikirsin.

  Kurduktan sonra içine mat koymayı unutma tabi.

 • İnternetten bak artık çoğu şeyin yapılışı var YouTube gibi yerlerde