Doğu ekspresi biletini nasıl bulabilirim?

Doğu ekspres turu yapmak istiyorum ama bilet bulmak oldukça zor oluyor. Daha önce doğu ekspres turu yapan var mı? Rotaları falan nasıl oluyor bilgi verir misiniz?
Doğu ekspresi biletini nasıl bulabilirim?
3 0

Çok Süper Cevap

 • Etkileyici manzaralarla dolu Doğu Ekspresi yolculuğu, insanların memleketlerine gidip gelirken kullandığı bir vasıtayken geçtiğimiz senelerde büyük bir turistik aktivite halini aldı. Turizm şirketlerinin biletleri silip süpürmesi ve fiyatların artmasıyla da Doğu Ekspresi'ni yalnızca bir ulaşım aracı olarak kullanan insanlar bir hayli mağdur oldu.

  Bu sebeple artık Turistik Doğu Ekspresi olarak da bilinen ikinci bir seçenek ortaya çıktı. Aynı rotayı takip eden bu iki seçenek arasından dilediğinizi seçerek Türkiye'nin etkileyici doğa manzaraları eşliğinde bir yolculuk yapabilirsiniz.

  Doğu Ekspresi ile Turistik Tren Arasındaki Farklar Neler?

  Doğu ekspresi biletini nasıl bulabilirim?

  Bilinen Doğu Ekspresi trenlerinde pulman ve örtülü kuşetli olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Standart pulman vagonunda her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk mevcut. Örtülü kuşetli ise 4 kişilik odalardan oluşuyor. Bu odaların içerisinde nevresimli ve ranzaya dönüşebilen koltuklar yer alıyor. Turistik Doğu Ekspresi'nde ise buzdolabı, masa ve lavabonun bulunduğu 2 kişilik yataklı odalar bulunuyor. Ayrıca iki trende de sandalye ve masalardan oluşan yemek vagonu mevcut.

  Doğu Ekspresi Rotaları Nereler?

  Doğu ekspresi biletini nasıl bulabilirim?

  Doğu Ekspresi'nin başlangıç noktası Ankara . Akara Gar'dan kalkan tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum'dan geçerek son durağı olan Kars'a ulaşıyor. Klasik Doğu Ekspresi, her gün 17:55'te Ankara 'dan hareket edip ertesi gün 18:30 civarı Kars'a ulaşıyor. Ortalama 24 saat 30 dakika süren bu yolculukta sizi muhteşem manzaralar bekliyor. Turistik Doğu Ekspresi ise her çarşamba ve cuma Ankara 'dan yola çıkıyor ve 31 saat 40 dakika sonucunda Kars'a varıyor.

  Kars'tan dönüşü ise cuma ve pazar günleri oluyor. Doğu Ekspresi toplamda 53 durakta duruyor. Tren, küçük istasyonlarda yalnızca birkaç dakika bekliyor, büyük istasyonlarda ise bu bekleme süresi ortalama 10 dakika oluyor. Turistik Doğu Ekspresi'nin durakları çok daha az. Neredeyse 32 saat süren yolculukta yalnızca 29 durak bulunuyor. Fakat bazı duraklarda bekleme süresi 2 saati geçebiliyor. Bu durumda saatleri net bir şekilde öğrenerek duraklarda kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

  Doğu Ekspresi'ni Kullanacakların Bilmesi Gerekenler

  Eğer güzel bir Doğu Ekspresi yolculuğu planlıyorsanız bilmeniz gereken bazı ufak noktalar var. İlk olarak trende Wi-Fi bulunmuyor. Bu nedenle kendi telefonunuzun internetini kullanmanız gerekiyor. Fakat Doğu Ekspresi uçsuz bucaksız arazilerden geçtiği için zaman zaman şebeke sorunları nedeniyle internete telefondan da erişemeyebilirsiniz. Eğer Doğu Ekspresi'ni kış aylarında kullanıyorsanız sıcaklığı dert etmenize gerek yok her vagonda klimalar yeterli miktarda çalışıyor. Odalarda ise ısı panelinden kendi oda sıcaklığınızı ayarlayabilirsiniz.

  Trende vagonlar her yolculuktan sonra temizlemiyor bu nedenle sizi rahatsız edecek büyük hijyen sorunları bulunmuyor. Yataklı ve örtülü kuşetli odalarda ise nevresimler yıkanmış ve ütülenmiş olarak size teslim ediliyor. Hijyene önem verenler veya bu konuda takıntılı olanların yolculuğa kendi yastığını ya da yastık kılıfını götürmesi mantıklı olabilir. Merak edilen diğer bir konu da tuvalet. Her vagonda tuvalet bulunuyor.

  Tuvaletlerde her şey mevcut fakat işinizi garantiye almak için kendi tuvalet kağıdınızı ve sabununuzu götürebilirsiniz. Uzun yolculuklarda kurtarıcı olan bir başka unsur da tabii ki prizler. Yataklı vagonlarda iki adet ve kuşetlilerde bir adet priz bulunuyor. Pulman vagonunda ise herhangi bir priz bulunmuyor.

  Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

  Doğu Ekspresi seyahatinin bu kadar popülerleşmesinin sonucu olarak bilet bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Tren biletlerinin bir ay yani 30 gün önceden satışa çıkarılıyor. Bu sebeple de insanlar sabahlayarak biletlerin satışa çıktığı ilk anı yakalamaya çalışıyor. Fakat bu şekilde de bilet bulmak epey zor olduğu için "tur şirketlerinin daha satışa çıkmadan biletleri kapattığı" görüşü oldukça yaygın.

  Fakat bazen yoğunluğa göre trene ekstra vagon eklenebiliyor. Bu durumda da yeni bilet bulma olasılığınız artıyor. Biletler genellikle 07.00-07.30 saatleri arasında satışa çıkıyor. Fakat zaman zaman 00.45 ile 02.30 saatleri arasında da satışa çıktığı oluyor. Bu sebeple tren bileti almaya kararlıysanız o gece uykunuzdan feragat edip bolca sayfa yenilemeniz gerekebilir. Bu işlem için TCDD'nin uygulamasını indirmek size pratiklik kazandırabilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

5 1
 • Üniversite 1de iken keşke gitseydim diyorum. Biraz zor ya bilet bulmak şimdi.

 • Kendin internetten bakıyorsan yapamazsın Biletler çok kısa sürede tükeniyor onun için yaşadığın şehirdeki tur programcılarına danış onların doğu express turları olur.

 • Bilet icin gece nobet tutman lazim pc basinda

 • Ne güzel bende isterdim onunla gezmeyi keşke benim olsa

 • Dünyanın en güzel demiryolu 10 seyahat rotası içerisinde yer alan Doğu Ekspresi güzergahı, manzarası ile yolcuları adeta büyülemektedir. Ankara hareket eden tren sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars illerinden geçmektedir. Dönüş güzergahı ise aynı şehirlerden oluşmaktadır.
  Doğu Ekspresi Ankara-Kars arasındaki seferini yaklaşık 26 saat içerisinde tamamlamaktadır.

  Tren geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler ve fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği trenlerdendir. En yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılmaktadır. Bu durumda bilet bulmakta zorluk çekiyor olman gayet normal oluyor.
  Maxigezi sitesine bakmanda fayda var whatsapp üzerinden de görüşme sağlanabiliyor. Yardımcı olabileceklerini düşünüyorum bilet konusunda.