French Press ile kahve nasıl yapabilirim?

Arkadaşım hediye olarak French Press getirmiş fakat daha önce hiç kullanmadım nasıl yapılacağını bilmiyorum. French Press filtre kahve nasıl yapılır?
French Press ile kahve nasıl yapabilirim?
2 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Filtre kahve sevenlerin favori yöntemlerinden biri olan French Press ile filtre kahve yapımı, birkaç basit adımdan meydana geliyor. Bu adımların inceliklerini bildiğinizde mis gibi kokan kahvenin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak bu inceliklerden önce French Press yönteminin ne olduğuna açıklık getirmekte fayda var.

  Adından da anlaşılacağı üzere French Press, öğütülmüş kahvenin su içinde demlenmesine olanak tanıyan bir alet. Bu aleti kullanarak ister kendinize ister arkadaşlarınıza lezzetli bir filtre kahve pişirmeniz mümkün. Peki, French Press kahve nasıl yapılır? Yapım aşamasında nelere dikkat edilir? Tüm bu soruların yanıtını yazının devamında okuyabilirsiniz.

  French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır? French Press Nasıl Kullanılır?

  French Press ile kahve nasıl yapabilirim?French Press filtre kahve nasıl yapılır, konusunu aydınlatmadan önce bu aletin neye benzediğini anlatabiliriz. French Press ya da Fransızların deyimiyle cafetiere, kullanımı son derece pratik bir alet. French Press’i, uzun cam bir kupa ve içinde delikli süzgecin bulunduğu bir piston şeklinde hayal edebilirsiniz. French Press kullanarak kahve yapmak için ihtiyacınız olan iki temel ürün ise belli bir sıcaklıktaki su ve öğütülmüş kahve. Şimdi sırada işin incelikleri var.

  French Press ile filtre kahve yapmak istediğinizde tüm adımlardan önce French Press’in sıcaklığını koruyabilmesi için onu sıcak suyla yıkayın. Daha sonra içeceğiniz kadar sıcak suyu kaynatın ve biraz bekleyin. Zira ideal filtre kahve deneyimi için suyun 95 santigrat derece olması önerilir. Ayrıca kullanacağınız suyun da kaliteli bir içme suyu olması şart. French Press’in içine bir kişi için bir kaşık öğütülmüş kahve koyun ve üzerine sıcak suyu ilave edin. Kahve miktarını, favori yoğunluk derecenize göre ayarlamanız mümkün. 4-5 dakika kadar demlendikten sonra filtre kahveniz hazır.

  French Press’te Kahve Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

  French Press ile kahve nasıl yapabilirim?French Press’te kahve nasıl yapılır, sorusunun cevabını verdikten sonra sırada bu işlem esnasında dikkat etmeniz gerekenleri de belirtmekte yarar var. French Press ile filtre kahve yaparken şu 5 adımı göz önünde bulundurmayı unutmayın:

  • En iyi filtre kahve keyfi için demleme esnasında kalın öğütülmüş kahve kullanmaya özen gösterin. Kahvenin kalınlığını hesaplamak için deniz tuzunu baz alabilirsiniz.
  • French Press’te kullanılacak suyun taze ve orta sert olmasında yarar var. Çay ve kahve gibi sıcak içeceklerde suyun kalitesi, içeceğin tadını etkileyen en önemli unsurlardan.
  • 1 yemek kaşığı toz kahve, 7 ila 9 gram gelmekte. Bir fincan kahvede, 13 gr toz kahve kullanmak, sert ve orta sert filtre kahve sevenler için ideal ölçüdür.
  • Demleme için kullanacağınız kahve-su oranı 1/16 veya 1/20 olmalı. Bu da 1 gram kahve için 16 ml su anlamına geliyor. Normal bir kahve fincanının 160 ml su aldığı düşünülürse her bir fincan için 1 yemek kaşığı filtre kahve ölçüsü yeterli olacaktır.
  • French Press içine kahve ve suyu ekledikten sonra, üzeri altın sarısı köpük olana dek karıştırmanız gerekir. Bu sayede daha lezzetli ve dengeli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 1
 • Kahveyi içine döküp freşliyosun
 • 20 gram filtre kahve/french press icin ozel ogutulmus kahveyi french presse koy, uzerine once azcik kaynamis su dok hafif salla sonra uzerine agzina kadar kaynamis suyu dok 5 dakika bekle kapagini koy yavas yavas indir suzulsun fincana dok ic.
  • 10 gram olcak

 • Mesela Google kullanarak araştırma yapıp, öğrenip kullanabilirsin.