Güney Kurtalan Ekspresi nedir, Kurtalan ekspresi hakkında bilgisi olan var mı?

Ekspres seferleri başladı mı acaba? Kurtalan ekspresi varmış daha önce gidenler var mı? Bana detaylı bilgi verebilir misiniz? Nasıl oluyor, nereden kalkıyor vs?
Güney Kurtalan Ekspresi nedir, Kurtalan ekspresi hakkında bilgisi olan var mı?
4 0

Çok Süper Cevap

 • Kurtalan Ekspresi nedir?

  Güney Kurtalan Ekspresi nedir, Kurtalan ekspresi hakkında bilgisi olan var mı?

  Doğu Ekspresi'nin alternatifi olarak keşfedilip popülerlik kazanan Güney Kurtalan Ekspresi, aslında turistik hale gelmeden önce de yıllardır kullanılan bir hat. Ankara ve Kurtalan arasında hareket eden bu tren, seferini yaklaşık 26 saatte tamamlanıyor. Türkiye'nin batısı ile doğusu arasındaki en uzun ana hatlardan biri olan Güney Kurtalan Ekspresi ile siz de uzun ve keyifli bir tren yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

  Güney Kurtalan Ekspresi'nin Güzergahı

  Güney Kurtalan Ekspresi nedir, Kurtalan ekspresi hakkında bilgisi olan var mı?

  Türkiye'nin birçok güzel şehrinden geçen Güney Kurtalan Ekspresi'nin rotası oldukça renkli. Ankara Garı'ndan başlayan bu yolculukta tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır ve Batman'dan geçerek Kurtalan durağına varıyor. Haftanın 5 günü sefer düzenlenen bu hatta Ankara yönünden pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri tren hareket ediyor. Kurtalan yönünden ise pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri için bilet alabilirsiniz.

  Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Ayrıntılar

  Güney Kurtalan Ekspresi nedir, Kurtalan ekspresi hakkında bilgisi olan var mı?

  Güney Kurtalan Ekspresi'nde pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagonlar bulunuyor. Bu vagonların fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterebiliyor. Ayrıca trende bir de yemek vagonu bulunuyor fakat bu vagon bir restorandan çok büfe gibi çalışıyor. Eğer yemek vagonunu görüp trene hazırlıksız gelirseniz aç kalma ihtimaliniz çok yüksek. Yanınıza bolca atıştırmalık, meyve ve yemek alternatifi götürmeyi unutmayın. Çünkü küçük bir odanın içerisinde 24 saatten fazla zaman geçirirken canınız sürekli bir şeyler çekecektir.

  Ayrıca bu yolculuk için bilgisayarınıza film indirmeyi veya yanınıza bir kitap almayı da unutmayın. Kafa dinlemek için uzun süredir ihtiyacınız olan molaya bu yolculuk sayesinde kavuşabilirsiniz. Atlanmaması gereken önemli bir nokta da bu yolculuğun yönü. Özellikle Doğu Ekspresi'nde trene Ankara 'dan binip son durak olan Kars'ta küçük bir gezi düzenledikten sonra uçakla geri dönme durumu oldukça yaygın.

  Fakat Güney Kurtalan Ekspresi'ni kullanacaksınız bunun tam tersini yapmanızda fayda var. Çünkü Ankara 'dan gidişte güzel yerlerin çoğunun karanlıkta kaldığı söyleniyor. Bu sebeple dönüş yolculuğu çok daha seviliyor. Tabii, gidiş dönüş trende konaklarım benim için sorun olmaz diyorsanız hem gidiş yolunun hem de dönüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

  Yataklı Vagonlar ile Örtülü Kuşetli Arasındaki Fark Nedir?

  Güney Kurtalan Ekspresi nedir, Kurtalan ekspresi hakkında bilgisi olan var mı?

  Yataklı vagonlar, trende en lüks kabul edilen yolculuk imkanlarını size sunuyor. Bu tür odalar yalnızca 2 kişilik oluyor. Odalarda buzdolabı, lavabo, giysi dolabı, havlu, terlik ve nevresim bulunuyor. Bu tür olanaklar yolculuğunuzu çok daha konforlu geçirebilmenize imkan tanıyor. Özellikle buzdolabı, bozulabilecek veya koku yayabilecek yiyeceklerin saklanması için avantaj sağlıyor. Örtülü kuşetli olarak bilinen vagonlarda ise 4 kişilik odalar mevcut. Bu odalarda nevresimler ile ranzaların alt ve üst tarafında eşyalarınızı koyabileceğiniz alanlar yer alıyor. Ayrıca yataklı vagonlarda iki adet priz bulunurken örtülü kuşetlide her odada yalnızca bir priz yer alıyor. Eğer birden fazla teknolojik ürün için prize ihtiyaç duyuyorsanız yolculuk öncesi çantanıza bir üçlü priz atabilirsiniz.

  Ayrıca yataklı vagonlarda kalmıyorsanız ıslak mendili de çantanızdan eksik etmemenizde fayda var. Trende yiyeceğiniz yemekler için yanınıza plastik çatal kaşık ve tabak da alabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli şeylerin başında da su geliyor. Akıldan kolayca çıkabilen su sorununu trendeki yemek vagonundan da kolayca çözebilirsiniz fakat rahat bir yolculuk için tüm bu ihtiyaçlarınızı önceden belirleyip trene hazırlıklı binmeniz sizin yararınıza olacaktır. Uzun bir yolculukta eksikliğini hissedeceğiniz en önemli şeylerden biri de çay ve kahve.

  Büyük bir termosa hazırlayacağınız çay veya kahve sayesinde hem içeceklerinizin saatler boyu sıcak kalmasını sağlayabilir hem de yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 1
 • Benim hayatım boyunca bir kere kimse iade etmek istediğim ama hiçbir zaman şansı elde edemedim bir şey

 • Hayır bilmiyorum ama kulağa hoş geliyor


 • Güzelim tatilimi böyle bir şey için asla harcamam.

 • Bilmiyorum.