İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

Gerçekten bilmiyorum tatile gelmişken güzel yerler gezmek istiyorum. İstanbul'da nereleri gezebilirim? İstanbul'da gezilecek yerler nereler?
1 1

Çok Süper Cevap

 • Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların muzdarip olduğu konulardan biri de kalabalıktan kaçıp kendini dinleyebilme eksikliği. Şehrin kasvetli havasından, keşmekeşinden, trafiğinden, gürültüsünden bir nebze olsun uzaklaşabilmek, insanı, tabiri caizse, şarj ediyor. İstanbul, Türkiye’de bu şehirlere verilebilecek belki de ilk akla gelen ve tek şehir. Neresine ve hangi saatte giderseniz gidin, bir acele ve bir karmaşa hakim. Hal böyle olunca da işten arta kalan zamanlarda ve imkanlar da el veriyorsa bir iki günlüğüne bu karışıklıktan uzaklaşıp kafa dinlemeye gidilebilir. Peki, İstanbul’a yakın gezilecek yerler nereler? Tam istediğiniz gibi bir hafta sonu kaçamağı için şehirden çok da uzakta olmadan nereye gidebilirsiniz? Yazının devamını okuyarak bu konuda bilgi edinmeniz mümkün.

  İstanbul’da Hafta Sonu Gidilecek Sakin Yerler Nereler?

  “Hafta sonu İstanbul’a yakın gezilecek yerler” listesine geçmeden önce herkesin koşarak gelmek istediği bu metropole yakın hangi şehirlerin olduğunu belirtmekte fayda var. Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Çanakkale, Kırklareli, Balıkesir, Bolu, Bartın, Karabük ve Tekirdağ en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Bunlar içinde hafta sonu kaçamağı yapılacak yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. Maşukiye, Kocaeli

   İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

  İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıktaki bu şirin yerde inanılmaz doğa manzaraları sizi karşılıyor. Ailenizle huzur içinde bir piknik, kendin pişir kendin ye tarzı bir toplaşma, kiremitte alabalık, bol oksijenli bir yürüyüş ve daha nicelerini yapabileceğiniz Maşukiye, İstanbul gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor.

  2. İğneada, Kırklareli

   İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

  Kıymeti özellikle son yıllarda daha fazla anlaşılan İğneada, Kırklareli’nde bulunuyor. Yaz aylarında bir başka güzel olan bu yer eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. İstanbul’a 200 km uzaklıktaki İğneada’ya geldiğinizde Zindandere Şelalesi etrafında yürüyüşe çıkmayı ihmal etmeyin. Ardından oranın ünlü köftecilerinde karnınızı doyurduktan sonra gezmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca İğneada’ya İstanbul’dan kalkan otobüs seferleri ile de gelmek mümkün.

  3. Trilye, Bursa

   İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

  Türkiye’nin en köklü şehirlerinden biri olan Bursa da İstanbul yakınlarında gezilecek yerler arasında bulunmakta. Mudanya ilçesindeki Trilye ise eski bir Rum köyü. Bunu ilçedeki evlerin mimarisinden bile kolayca anlayabilirsiniz. Trilye’nin neredeyse her yerinde Rumlardan kalma yapılara rastlamak mümkün. Burada gezilip görülecek pek çok yer var ancak bunlardan ikisi, asla es geçmemeniz gerekenlerden: Dündar evi ve Kemerli Kilisesi. Dündar Evi 12. yüzyıldan beri ayakta kalabilen yapılara örnek teşkil ederken Kemerli Kilisesi’nin de ondan aşağı kalır yanı yok. O da 13. yüzyılda inşa edilmiş. Kısacası Trilye, İstanbul’a yakınlığıyla hafta sonu kaçamağı yapmak ve kafa dinlemek için ideal yerlerden.

  5. Amasra, Bartın

   İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

  İstanbul’dan biraz daha uzaklaşabilirim, derseniz 450 km uzaklıktaki Amasra’yı mutlaka görmelisiniz. Gerek plajları gerekse tarihi yapılarıyla göz dolduran kentte 300 yaşında olduğu düşünülen bir ağaç bulunuyor: Ağlayan Ağaç. Amasra’ya gelen ziyaretçiler önce bu ağacın altında bir çay içiyor, daha sonra gezilerine devam ediyor. Ayrıca bu ağacın ilginç de bir hikayesi var. Ağlayan Ağaç’ın yapraklarından, havadaki nemden dolayı sürekli su damlıyor. Bu da insanlarda, ağacın ağladığı algısını yaratıyor. Dolayısıyla Amasra’ya gelen ziyaretçiler Ağlayan Ağaç’ın damlamasını deneyimlemek için altında biraz vakit geçirmek istiyor. Ayrıca Amasra’ya sadece Ağlayan Ağaç için değil, nefis balıklarından ve meşhur salatasından yemek için de gelmeye değer.

  6. Safranbolu, Karabük

   İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

  İstanbul’a yakın yerler listemizde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Safranbolu da var. Eski Türk evleri, müthiş doğası, şirin mi şirin eski çarşısı, Kristal Teras’ı, derin kanyonu ve lezzetli lokumuyla Safranbolu, hafta sonu kaçamağı yapmak üzere İstanbul’dan uzaklaşmak için harika bir yer. Safranbolu’daki gezilecek yerler arasında İncekaya Su Kemeri, Kristal Teras, eski çarşıdaki Kaymakamlar Evi, Yörük Köyü ve buradaki eski çamaşırhane, Arasta Çarşısı ve daha pek çok yer ve yapı sayılabilir. Zira Safranbolu adeta bir açık hava müzesi niteliğinde.

  7. Abant, Bolu

   İstanbul'da gezilecek yerler önerir misiniz, İstanbul'a yakın gezilecek yerler neler?

  İstanbul’a yakın tatil yerleri arayışındaysanız bir iki günlük bir kaçamak için Abant, seçenekler arasında. Bolu’ya bir lütuf niteliğinde olan Abant, İstanbul’a sadece 3 saat uzaklıkta. İster tek başınıza ister ailenizle ya da arkadaşlarınızla gelmek isteyin bu harika güzellikteki yer sizi en iyi şekilde karşılayacaktır. Buraya geldiğinizde Samandere Şelalesi ve Akkayalar’ı görmeyi unutmayın!

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 5
 • Taksim
  Eminönü
  Caddebostan
  Beşiktaş
  Üsküdar

 • İstanbul'a ayak bas her yer gezilicek yer

 • Gülhane Parkı, Alemdar Caddesi, Soğukçeşme Sokağı, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, Divanyolu.

 • Heryer mülteci hic gezme, tek yer bağdat caddesi.

 • Beyazıt kapalı çarşı
  Oradan eminonune kadar 'ın
  Eminonunde tekne de balikcilar var lezzetlidir
  Oradan besiktas a gec
  Devaminda ortakoy olur
  Taksim eğlence nin merkezî
  Anadolu yakasinda kadıköy boğa balikcilar pazarinda meyhaneler
  Uskudar salacak sahil
  Adalar a geç