Süt köpürtücü nedir, süt köpürtücü ile neler yapılır?

Kız arkadaşım sürekli benden süt köpürtücü istiyor. İkimizde mutfağı çok seviyoruz, sürekli bir şeyler yapıyoruz. Süt köpürtcümüz olsa her şey daha kolay olur diyor :) Bilmediğim için bir şey de diyemiyorum tamam deyip geçiştiriyorum. Süt köpürtücü ne işe yarıyor? Eğer biliyorsanız en iyi süt köpürtücü markası hangisi?
Süt köpürtücü nedir, süt köpürtücü ile neler yapılır?
2 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Süt köpürtücüyü ben de kullanırım. Aşırı iyi bir şey mutfakta çok işe yarıyor :) Süt köpürtücüsü ile evde kafe tadında latte ve cappuccinolar elde etmeniz mümkün.. Eğer sizin de evinizde bir süt köpürtücü varsa ve onu en etkili şekilde nasıl kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, süt köpürtücü nasıl kullanılır diye sormanız oldukça normal. Evinizde dahili süt köpürtme aparatı bulunan bir espresso makineniz ya da kahve makineniz yoksa, iş başa düştü demektir! İnanın ki bir süt köpürtücü kullanarak en az makineden çıkmış kadar lezzetli içecekler hazırlayabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

  Süt köpürtücü nedir?

  Süt köpürtücü nedir, süt köpürtücü ile neler yapılır?

  Süt köpürtücü, genellikle baz olarak espressonun kullanıldığı ve sütün köpürtülerek eklendiği latte, cappuccino, flat white gibi kahve çeşitlerinde kullanılan bir aparattır. Her ne kadar ziyaret ettiğimiz kafelerde ve kahvecilerde bu işlem, profesyonel kahve makinelerinde yer alan endüstriyel tipte süt ısıtıcı ve köpürtücülerle yapılıyor olsa da, aynı tadı evinizin konforunda da elde etmek gayet mümkündür. Tam olarak bu amaçla kullanılan süt köpürtücü çeşitleri, bu bağlamda kahveseverlere diledikleri zaman kafe tadında kahveler içmelerine vesile olur.

  Siz de latte, cappuccino gibi içecekleri tüketmeyi çok seviyorsanız ve bunun için her seferinde bir kahveciye gitmek istemiyorsanız, kesinlikle bir süt köpürtücü edinmelisiniz.

  "Peki hangi süt köpürtücü?" dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında piyasada, az önce bahsettiğimiz endüstriyel süt köpürtücü çeşitleri de dahil olmak üzere, 4 farklı çeşit süt köpürtücü bulunmakla birlikte, sizin eviniz için tercih edebileceğiniz süt köpürtücü modelleri temelde ikiye ayrılır: Manuel süt köpürtücü ve pilli süt köpürtücü. Manuel süt köpürtücüler, genellikle yarım litreye kadar ulaşabilen bir haznesi olan, haznenin üstünde ise kol gücü ile çalışan bir pompa sistemi bulunan ürünlerdir. İçerisine yerleştirdiğiniz sütü bu pompa yardımıyla köpürtebilir, farklı süre ve köpürtme teknikleri kullanarak çeşitli süt kıvamları elde ederek envaiçeşit içecek yaratabilirsiniz.

  Daha pratik ve basit bir kullanım sunan pilli süt köpürtücüler ise genellikle birkaç adet AA pil ile çalışır ve bir düğme yardımıyla köpürtme işlemini sizin yerinize kendi yapar. Tercihinize ve alışkanlıklarınıza göre bu süt köpürtücü çeşitlerinden birini seçerek işe koyulabilirsiniz.

  Süt köpürtücü nasıl kullanılır?

  Süt köpürtücü nedir, süt köpürtücü ile neler yapılır?

  Seçeceğiniz modele göre süt köpürtücü kullanmak aslında oldukça basittir. Eğer pille çalışan düğmeli bir süt köpürtücü modeli tercih ettiyseniz, işiniz gerçekten de çok kolay. Bu durumda süt köpürtücüyü kullanmak için tek yapmanız gereken, dilediğiniz miktarda sütü bir kaba alarak köpürtücüyü kabın içine yerleştirmek ve 1-2 dakika boyunca aralıksız olarak ürünü çalıştırmak. Zaten kısa bir süre sonra süt köpürtücünün işini fazlasıyla hakkıyla yaptığına tanıklık edecek ve saniyeler içerisinde bol köpüklü bir süte ulaşacaksınız.

  Öte yandan manuel süt köpürtücü çeşitlerini kullanmak bir miktar daha zahmetli bir işken, otomatik süt köpürtücü modelleriyle kıyasla bu ürünler, çok daha farklı köpürme seviyeleri elde etmenize olanak sunar. Örneğin bir latte ile cappuccino arasındaki tek fark, aslında içerisinde yer alan sütün köpük seviyesidir.

  Cappuccino, latteye göre daha köpüklü bir sütle elde edilir, dolayısıyla içimi de daha yumuşak ve narindir. Eğer siz de bir kahve gurmesi olarak cappuccino'yu latte'ye yeğliyorsanız, otomatik süt köpürtme makinesinden ziyade manuel bir süt köpürtücü satın alarak köpüğü tam dozunda olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Çoğu manuel süt köpürtücü, kapsamlı bir kullanım kılavuzu ve tarif yönergeleri ile geldiği için hangi içecek için ne kadar miktarda sütü, ne kadar süre ile köpürtmeniz gerektiği detaylı bir şekilde yazıyor olacaktır.

  En iyi süt köpürtücü markaları hangileri?

  Süt köpürtücü nedir, süt köpürtücü ile neler yapılır?

  Söz konusu pilli süt köpürtücü markaları olduğu zaman piyasada pek çok farklı ve bilinmeyen isme ait modeller bulmanız mümkün. Benzer bir mantıkla çalışan ve genellikle aynı üreticiden çıkmış olan bu ürünlerin herhangi birini satın almanız sizin için tatmin edici olacaktır. Kiwi, Hongxin ve Grosche, bu alanda öne çıkan isimlerden birkaç tanesi. Elektrikli süt köpürtücü çeşitleri arasında ise özellikle bu alanda uzmanlaşmış olan Melitta, WMF, Ariete gibi markalarla birlikte Vestel, Fakir gibi popüler elektrikli ev aletleri markaları da ön plana çıkmayı başarıyor.

  Öte yandan manuel süt köpürtücü seçerken marka ve model biraz daha önemli hale gelerek ürünün kalitesini etkileyebiliyor. Tchibo ve Pedrini, manuel süt köpürtücü dendiğinde akla gelen ilk isimlerden. Siz de bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve kişisel zevklerinize göre bu markalardan birini tercih edebilir ve evde kaliteli bir süt köpürtücüye sahip olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

  Süt köpürtücü ile neler yapılır?

  Süt köpürtücü nedir, süt köpürtücü ile neler yapılır?

  İçinize sinen bir süt köpürtücü satın aldıktan sonra bu ürünle elde edebileceğiniz tarifler, sadece sütlü kahve çeşitleriyle sınırlı değil. Elbette Starbucks tadında latte ve cappuccino'ları günün dilediğiniz saati bu ürün yardımıyla tüketebileceğiniz gibi, damak zevkinize yaraşır pek çok orijinal tarif de yaratabilir ve hem kendinizi hem de misafirlerinizi şımartabilirsiniz. Flat white, latte macchiato, ice latte gibi iddialı kahvelerin yanı sıra süt köpürtücünüzü ayran yapmak, krep harcı hazırlamak, puding pişirmek ve milkshake yapmak için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 5
 • Ufak alet gibi bir şey ama bir işe yaramadığı gerçeğini değiştirmiyor tabii ki

 • Kahveyi de köpürtüyorsa iyidir. 😃

 • Senden duydum

 • Daha çok kahvedeki sütü köpürtmek için kullanılır. Bunun yanı sıra yoğun kıvamlı çorbalar, ayran vb. yapılabilir. Aslında çok işlevsel bir cihaz.

 • Köpüklü kahveler yaparsınız

 • Blender falanmi acaba bende anlamadim..

 • Süt köpürtülür

 • Bende aldım süt köpürtücü çok güzel bişey kahve yaptığınız zaman onu köpürtebiliyorsunuz pille çalışıyor

 • Elimde köpürtüyorum hiç gerek yok

 • Bende bilmiyorum.

 • Cidden iyi bir alet 😂