+1 yıl

Araba Arıza İşaretleri Nelerdir, Ne Anlama Gelir?

Arkadaşlar ben bu konuyu hiç anlamıyorum ya, araba arıza göstergeleri ne anlama geliyor, tek tek anlatır mısınız?
1 4

Çok Süper Cevap

 • Ehliyet alırken aldığımız eğitimlerden bir tanesi de araç üzerindeki göstergelerdir fakat uzun süre araba kullanmayan veya araba kullanıp bu işaretlere dikkat etmeyen kişiler zamanla bu arıza uyarı göstergelerini unutabilirler.

  Araba göstergelerini unutmak oldukça risklidir. Çünkü araç göstergeleri üzerinde yanan bir uyarı göstergesi dikkat edilmediği taktirde hem maddi hem de manevi anlamda zorluğa sebep olabilir. Eğer uzun süredir araba kullanmıyorsanız veya yeni ehliyet alacaksanız bu işaretleri öğrenmek işinize yarayacaktır. Size araba arıza ışıklarını kısaca anlatayım.

  Araba Arıza İşaretleri Nelerdir, Ne Anlama Gelir?

  1- Motor Hararet Göstergesi Uyarı Lambası

  Bu göstergenin yanması motorun aşırı ısınması anlamına gelir. Motor soğutma suyu aşırı ısınmış olabilir. Burada yapılması gereken şey, ikaz ışığı yandıktan sonra arabayı uygun bir yere park ettikten sonra motorun soğumasını beklemektir. Daha sonrasında ise bir servise götürüp arabaya baktırmanızı tavsiye ederim.

  Motor Hararet Göstergesi Uyarı Lambası
  Motor Hararet Göstergesi Uyarı Lambası

  2- Motor Yağı Basıncı Arıza Lambası

  Gösterge panelinde bu araç ikaz lambası yanıyorsa motor yağ basıncı düşmüş anlamına gelir. Burada da yapmanız gereken arabayı uygun bir yerde durdurup bir servisten motor yağı değişimi için yardım istemektir.

  Motor Yağı Basıncı Arıza Lambası
  Motor Yağı Basıncı Arıza Lambası

  3- Şarj Sistemi Arıza Lambası

  Bu uyarı lambası akünün arıza yapması veya boşalmasında yanar. Yoldayken böyle bir durum ile karşılaşırsanız arabada bulunan ve elektriğe bağlı olan yani elektrik aksamı dediğimiz sistemleri kapatmanız ve en yakın servise arabanızı götürmeniz gerekir.

  Şarj Sistemi Arıza Lambası
  Şarj Sistemi Arıza Lambası

  4- Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi Uyarı Lambası

  Bu arıza lambası yanıyorsa arabanızdaki hava yastığı sistemi arızalanmıştır. Hava yastıkları bir kaza anında hayati önem taşır, bu yüzden çok önemlidir. Eğer bu işaret yanıyorsa kaza anında hava yastığı açılmaz ve kötü sonuçlara neden olabilir. Yapılması gereken, en kısa zamanda bir servise gitmek olacaktır.

  Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi Uyarı Lambası
  Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Sistemi Uyarı Lambası

  5- Lastik Basıncı Arıza İkaz Lambası

  Bu ikaz ışığı yandığında lastik basıncı düşmüş veya zincir takmanız gereken bir durum var anlamına gelir. Bu uyarı ışığı yandığında yapmanız gereken en kısa sürede lastiklerinizin basıncını kontrol etmek olacaktır.

  Lastik Basıncı Arıza İkaz Lambası
  Lastik Basıncı Arıza İkaz Lambası

  6- Yakıt Miktarı Uyarı Lambası

  Aracınızda bu ışık yanıyorsa yakıtınız azalmış demektir. Yolda kalmamak için en kısa sürede yakıt almalısınız. Eğer yakıt aldığınız halde bu ışık yanıyorsa bir sorun vardır ve yetkili servise başvurmanız gerekir.

  Yakıt Miktarı Uyarı Lambası
  Yakıt Miktarı Uyarı Lambası

  7- Fren Balatası Uyarı Lambası

  Fren sistemleri arabaların en önemli sistemlerinden bir tanesidir. Balataların bitmesi durumunda ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu uyarı lambasının yanması durumunda hemen servise gitmenizi tavsiye ederim.

  Fren Balatası Uyarı Lambası
  Fren Balatası Uyarı Lambası

  8- Dizel Motor İkaz Lambası

  Dizel yakıt ile çalışan araçlarda bulunan bir uyarı lambasıdır. Bu uyarı lambası araba çalıştırıldığında yanar ve söndükten sonra marş basılır. Sürekli yanması durumunda aracınızı kısa sürede servise götürmeniz gerekir.

  Dizel Motor İkaz Lambası
  Dizel Motor İkaz Lambası

  9- ESP/ASR Sistemleri Uyarı Lambası

  Normalde bu ikaz yanmaz yani sistem devreye girdiğinde yanar ve onun dışında kapalı durumdadır. Eğer sürekli yanıyorsa ve siz bu sistemi devre dışı bıraktığınız halde durum devam ediyorsa yetkili bir servise giderek aracınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

  ESP/ASR Sistemleri Uyarı Lambası
  ESP/ASR Sistemleri Uyarı Lambası

  10- Egzoz Sistemi Uyarı Göstergesi

  Normalde arabayı ilk çalıştırdığınızda yanan bir uyarı göstergesidir. Belli bir süre sonrasında kendiliğinden sönecektir. Kendiliğinden sönmezse ve araç seyir halindeyken yanmaya devam ediyorsa sistemde arıza vardır. Aracınızı servise götürmediğiniz taktirde emisyon sistemi zarar görebilir.

  Egzoz Sistemi Uyarı Göstergesi
  Egzoz Sistemi Uyarı Göstergesi

  11- ABS Fren Sistemi Uyarı Lambası

  ABS fren sistemi lambasının yanması ABS sisteminin devre dışı kaldığı anlamına gelir. ABS sisteminin tekrardan aktif hale gelebilmesi için bir yetkili servise giderek sistemdeki arızayı çözdürmeniz gerekir.

  ABS Fren Sistemi Uyarı Lambası
  ABS Fren Sistemi Uyarı Lambası

  12- Cam Suyu İkaz Lambası

  Bu ikaz lambasının yanması cam suyunun bittiği anlamına gelir ve cam suyunu yenilemeniz gerekir. Bunun için herhangi bir servise gitmenize gerek yok. Kendiniz cam suyunu yenileyerek ikaz lambasının sönmesini sağlayabilirsiniz.

  Cam Suyu İkaz Lambası
  Cam Suyu İkaz Lambası

  13- Dizel Partikül Filtresi Uyarı Sistemi

  Dizel araçlarda bulunan bu arıza lambası, aracın partikül filtresinin dolduğu anlamına gelir. Bunu temizlemeniz için yapmanız gereken aracı 4 veya 5. viteste 2000 devir üzerinde kullanmanızdır. Bunu yaptığınız halde ikaz lambası sönmüyorsa aracı servise götürmeniz gerekir.

  Dizel Partikül Filtresi Uyarı Sistemi
  Dizel Partikül Filtresi Uyarı Sistemi

  14- Adaptif Hız Sabitleme Göstergesi

  Otomatik araçlarda bulunan ikaz lambası, vitesin hareketi ile birlikte sönecektir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için yapmanı gereken şey frene basmak olacaktır. Sonrasında ikaz ışığının söndüğünü görürsünüz.

  Adaptif Hız Sabitleme Göstergesi
  Adaptif Hız Sabitleme Göstergesi

  15- Diferansiyel Kilit Arıza Göstergesi

  En az yanan arıza göstergelerinden bir tanesidir. Hızın yüksek olması bu ışığın yanmasının ilk sebebi olabilir. Bir diğer sebep ise arka aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj bulunmasıdır. Arıza lambasının yanmasına az rastlansa da servise götürmeniz gerekir.

En İyi Erkek Görüşü

 • En önemlisi bence hararet ve motor yağ basıncı arıza lambasıdır... Diğerlerinin önemi çok daha az. Bunlar yandığında ne yapmak gerektiğini mutlaka bilip doğru şeyleri yapman gerekir. Yoksa ağır hasar oluşabilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • Knk E harfine benzeyen hararet işareti
  Sarı renkli ve yukarı bakan 3 kollu olan lastik basınç uyarısı
  Çaydanlık gibi olan motor yağı basıncı
  Araba ve s şeklinde 2 çizgili olan esp\asr sistemleri
  Kameraya benzeyen egzoz sistemi kontrol
  ABS yazan fren sistemi uyarısı
  Yeşil renkli ve ayakkabıya benzeyen adaptif hız sabitleme ikaz ışığı
  - yazan akü zaten belli olur
  Oturmuş insan kemer uyarısı
  Ve benzin pompası resmi de yakıt uyarısı

 • Anlama yağını suyunu kontrol et yeter, birde tekerleri

 • Tek teknkim anlatabilir. Kullandigin aracın kullanma klavuzuna ya da internetten arastirarak öğrenmelisin.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?