Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

Hurmanın zayıflama etkisi varmış kilo fazlalığı olanlar için. Benim pek fazlam yok ama zayıflamam lazım. Sizce hurma zayıflatır mı? Aranızda hurmayla zayıflayanlar var mı?
10 19

Çok Süper Cevap

 • Hurma; palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir ağaç türüdür.

  Hurma; tıpkı hindistan cevizi gibi palmiye ağacında yetişir.. Palmiye ağacının gövdesi sade ve dallarla kaplı olmayan, dekoratif yaprakları olan bir ağaçtır.

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Genel olarak Ramazan ayında iftar sofralarında tattığımız hurmanın bir çok çeşidi bulunmaktadır.

  Hurma nerede yetişir?

  Hurmanın ana vatanı Kuzey Afrika ve Arabistan yarımadasıdır.
  Ülkemizde ise Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir.
  Batı Anadolu'da ve Güney Anadolu'da hurma yetiştirilmektedir.

  Hurma çeşitleri nelerdir?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Ülkemizde en çok tercih edilen hurma çeşidi ise Medine hurmasıdır

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurma kaç kaloridir?

  Hurma 28 kaloridir. Glikoz içeriği yoğun olduğu için kan şekerini yükseltebileceğinden ötürü şeker hastaları için risk oluşturabilmektedir. Bunun için fazla tüketilirse şayet, kilo alımına sebep olabilir. Hurmayı doktor tavsiyesi üzerine belli miktarda tüketmek en sağlıklı olanıdır

  Hurma zayıflatır mı?

  Evet, hurma zayıflatır. Lifli bir bitkidir hurma ve metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı olur.
  Zayıflamak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yiyecektir.

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurmanın içinde demir ve potasyum mineralleri vardır.
  Dahiliye doktoruna gidip kan tahlili yaptırabilirsin ve kan sonuçlarında demir ve potasyum eksikliğin varsa hurma yiyebilirsin. Çünkü hurmanın içinde demir ve potasyum mineralleri var. Bu bakımdan zengin bir yiyecektir.

  Hurma tek başına zayıflatır mı?

  Hurma tek başına zayıflatmaz, bunun yanında sağlıklı beslenmeye önem vermek gerekiyor.
  Kalori hesabı yapmak gerekiyor. Bol şu içilmeli, sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem verilmeli ve spor yapılmalıdır. Hurma zayıflamaya yardımcı olur ama tek başına yeterli değildir..

  Hurmanın faydaları nelerdir?

  Şifalı bir yiyecek olan ve palmiye ağacında yetişen hurmanın birçok faydası vardır.

  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Hurma hem tok tutar, hemde zayıflama da etkilidir.
  • Hurmanın içerisinde A, C, B1 ve B2 vitamini vardır.
  • Kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir.
  • Antioksidan özelliği olan bir yiyecektir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cildi güzelleştirir, cilt sağlığı için faydalı bir meyvedir.
  • Verem hastalığına, böbrek yetmezliğine karşı etkileyici bir meyvedir.
  • Kemik zayıflığını engeller.
  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Strese iyi gelir.
  • Anne sütünü artırır..

  Günde ne kadar hurma tüketilmeli?

  Uzmanlara göre günde üç adet hurma tüketmek yeterlidir..


  Bence en güzeli ara öğünde kahve eşliğinde hurma yemektir 😊

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurmanın besin değeri nasıldır?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Diyetisyen kontrolünde zayıflamanı tavsiye ederim, diyetisyen de hurma yemen konusunda bir sakınca görmez. Bilinçli ve sağlıklı bir şekilde diyetisyen kontrolünde zayıflaman em sağlıklı olanı.
  Ayrıca Devlet Hastanesin'deki diyetisyenlere de gidebilirsin.
  İnternetten bulduğun diyetleri denememelisin.
  Ne güzel ki fazlalığın da yokmuş, kısa sürede zayıflarsın vermen gereken fazla kiloların olmadığı için..

  Sağlıklı, huzur dolu günler diliyorum 🌷

  • Yanlış yazmışım hurma 281 kalori,28 diye yazdım

  • Merhaba 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde D&R Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler.🙏🏻

  • @KizlarSoruyor Teşekkür ederim 🌷

En İyi Kız Görüşleri

 • Hurma Zayıflatır mı?

  Birçok programda ve sosyal platformda hurma diyeti adında zayıflama umudu veren listeler sunuluyor. Fakat ben hurma zayıflatır mı sorusuna pek olumlu cevap veremiyorum. Çünkü spor ve sağlıklı beslenmeyle insan çok iyi sonuçlar alabilecek ve istediği kiloya ulaşabilecektir... Sadece bir besine ağırlık vererek zayıflama fikri bana pek mantıklı gelmiyor. Hurma mineraller yönünden oldukça zengin bir besin ve tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırma etkisi var. Bence kesinlikle zayıflamak için oluşturulan beslenme listenizde gönül rahatlığıyla yer alması gereken bir bitki fakat başlı başına hurma yiyerek zayıflarsınız diye de bir şey yok. Spordan önce bir iki tane tüketebilirsiniz mesela hem kan şekerinizi dengeler hem de metabolizma hızınızı arttırır.

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurma zayıflatmaz. Zaten salt bir yiyecek bana göre zayıflatamaz. Yardımcı olabilir. Kilo vermenin adresi sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Spor yapmaktır. Hurma bizim için sadece tercih edebileceğimiz bir yiyecek olabilir. Zayıflama sürecimde yiyeceğim 2 kaşık pilav ya da bir kase dolusu hurmadan hangisi daha fazla mantıklı olur? Elbette 2 kaşık pilav. Şimdi hurma zayıflatan bir meyve ama yaa diyip bünyeye şeker yüklemek daha mantıklı demem aşırı abes kaçar değil mi?

  Bizim zayıflama sürecinde düştüğümüz en büyük yanlış birtakım yiyecekleri hayatımıza alıp bir takım yiyecekleri kara listeye almamız... İşte bu yanlış. Her şeyden yiyebilmeliyim ama tabağım dengeli olmalı, demeliyiz.

  Nedir bu dengeli tabak?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hastalanmayacak kadar çok ve çeşitli, kilo almayacak kadar az ve sade beslenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunu hayat felsefesi edinirsek kilo problemi yaşamayacağız.

  Aman onu yemeyeyim, bunu yemeyeyim yok hurma yiyeyim ama çileği kesiyim diyerek ya da kendini aç bırakarak veya tek düze beslenerek değil besinlerin glisemik indeks değerlerini göz önünde bulundurarak tabağımızı hazırlamalıyız.

  Spor yapmıyorsan çok kasmadan her besin grubundan faydalı ve insülininde dalgalanma yapmayacak gıdaları tükettiğin takdirde vücut yağ oranı ideal bir birey olabilirsin.

  Mesele spor yapsan da yapmasan da vücudundaki yağ ve kas oranı dengesinde... Buna göre bir beslenme ve spor listesi oluşturarak istediğin kiloya ulaşabilirsin.

  Sağlıkla kal 🌹

 • Ciaoo🦇

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurma zayıflamaya yardımcıdır ancak hiçbir şey tek başına zayıflamak için yeterli değildir.

  • Hurma içerisinde demir potasyum mineralleri barındırır.
  • Metabolizmanın hızlandırılmasına katkı sağlar.
  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurmanın Faydaları Nelerdir?

  • Cilde iyi gelmektedir.
  • B1, B2 vitamin içerir dolayısı ile sinir sistemini korur.
  • Yorgunluğa iyi gelir.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Antioksidan içerir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Zayıflama Tavsiyelerim Neler?

  》Öncelikle şok diyet, detokslar (uzman kişi tarafından verilmediyse) ve uzman olmayan kişilerin program ve listelerinden uzak durun bu kilo verdirse dahi ileride sağlık sorunlarına yol açar. Günümüzde bilinçsiz diyet ve beslenme çok maalesef.

  İlk zamanlar rahat hızlı kilo verirsiniz , yağ oranınız düştükçe vermeniz yavaşlayacaktır. Bazen durduğunu bile sanabilirsiniz.

  》 Yeşil çay ve kayısı çayı tüketin. Ayrıca yeşil çay metabolizmayı etkileyen fitokimyasal yapılar içeriyor. (metabolizmayı acayip hızlandırıyor , ipte aynı şekilde acayip kalori yakıyor)

  》Günlük 4 litreyi geçmeyecek şekilde bol bol su için.(fazla içmek su zehirlenmesi yapar ancak tam miktar vermek doğru değil en iyisi hesaplatın)

  》Sabahları yemekten yarım saat önce sade kahve için bunu spor öncesi de içebilirsin ve baya enerji veriyor, yine metabolizma hızlandırıyor. Kahve bekletildiğinde kafein oranı artmaktadır. Bu da daha fazla metabolizmaya iyi gelir buraya video bırakıyorum bu konuda bilgi alabileceğiniz.

  https://youtu.be/LaI4NEkn-uE


  》 İp atlayabilirsiniz, ip atlamak çoğu egzersizden daha çok kalori yaktırır.(500 ila 2000) ilk günler düşük rakamlarla başlayıp sonradan arttırabilirsiniz.

  》Melike Özsarı, Tuğçe İrtem ve Doris'in videolarını tavsiye ederim. Bu arada Chloe popüler lakin bir çok hareketi sağlık sorunu oluşturacak cinsten.(popüler olduğu için uyarmak istedim öneren çıkar büyük ihtimal maalesef bu konudada bilinçsiz yapan çok fazla.)

  https://youtu.be/FhAmB8eJFyw
 • Merhabalar
  Hurma zayıflatır mı soruna hemen açıklık getirelim. yediğimiz zaman zayıflatan bir yiyecek yoktur. Tüm yiyecekler içinde kalori barındırır. Dikkat etmediğimiz zaman ne yersek yiyelim kilo alımına yol açacaktır. Ancak bazı besinler hem sağlık açısından vücuda iyi gelir. Ve insanların zayıflamasına yardımcı olabilirler.

  Hurma zayıflamaya nasıl yardımcı olur?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?
  • Hurma insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Öncelikle önemli bir lif kaynağıdır. Bu sebepte insanda kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Hurmanın içerisinde mineraller kadar vitaminler de yer almaktadır. Özellikle de sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan B6 vitamini, hurmanın içerisinde bulunmaktadır.
  • Hurma çeşitleri, birkaç hastalık riskinin azaltılması da dahil olmak üzere, sağlık açısından birçok yararı bulunan çeşitli antioksidanlar sunar.
  • Hurmalar meyvede bulunan doğal bir şeker turu olan bir fruktoz kaynağıdır. Bu nedenle çok tatlıdır ve karamel benzeri ince bir tada sahiptir.
  • Hurmada bulunan kalori atıştırmalıklar da bulunan ( şeker, çikolata vb.) kaloriden oldukça azdır. Bu yüzden diyet aşamasında olan birey dışardan aldığımız sağlıksız besinler yerine tatlı ihtiyacımızı karşılayabildiğimiz besin olarak ilk sırada gelir.

  Hepimiz tatlı besinlere ihtiyaç duyarız.

  Mesela canınız tatlı istediği zaman ne yaparsınız?

  Ben kendi adıma cevaplayayım bu soruyu bundan yaklaşık bir ay öncesine kadar ya şerbetli tatlı alıyordum ya çikolata tatlı ihtiyacımı öyle karşılıyordum. şu an hurmadan metro çikolata ve hurmadan browni intens yapıyorum. Ve harika oluyorlar. Aynı zamanda kalorileri de düşük oluyor. Yani demek istediğim. Hurma doğru kullanılmadığı zaman zayıflatmaz. diğer besinler gibi onunda kalorisi var. Ama yediğin adede dikkat ettiğin ve başka besinlerin yerine koyarak tükettiğin sürece zayıflamaya yardımcı olabilir.

 • canım oruç tut yemek başlamadan 4 bardak su iç o seni yemekten keser doygunluk verir sadece 5 kaşık yiyebilirsin ben 75 kilo iken 65 kilo oldum diyim yani :D

  • Nekadar sürede

 • hurma tok tutuyor die biliyorum.. ama fiziğin gayet gzl kilon da ideal zayıflama bence.. ben kilo almak istyrm ama alamaıyorum bee

  • Fiziğinin güzel olduğunu nereden biliyorsunuz gizli üye paylaşmış 🤔

  • @ögretmenhanimkizim knk soruya baktın mı 1 yil once paylaşılmış bana bildirim geldi diye baktım soruya 😁

  • Aaa hiç dikkat etmedim 😂 1 yıl sonra nereden çıktı bu benim karşıma ya bsnsbsjs

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • Hurma, severek tükettiğimiz bir besindir. Karbonhidrat miktarı fazladır ve yüksek enerji sağlar. Peki hurmanın zayıflamaya etkisi var mı?

  Hurma zayıflatır mı?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurmayla zayıflayanlar var mı, sorusu sıkça sorulur. Hurma tek başına zayıflamaya yetecek güçte bir besin değildir. Genel olarak hurma diyeti uygulanır. Yani başka besinlerin yardımı ile beslenmek ve zayıflamak yerine, o başka besinlerin yerine hurma seçeneği koyulur. Böylece hurma ile zayıfladım, diyenler olabilir.

  Hurma diyeti nedir, nasıl yapılır?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurma diyeti de tek başına zayıflamaya yeterli değildir. Gün içerisinde yeterli yürüyüş ve egzersizlerin yapılması gerekir. Genel olarak bilinen hurma diyeti, 3 öğün olarak ayrılmıştır. Her öğünde yenilmesi gerekenler aynıdır. Bunlar;

  • 7 hurma
  • 1 kase yoğurt (az yağlı)

  Hurma diyeti, bir hafta olarak uygulanabilir. Bu süreçte; su ve yeşil çay, içilebilir. Kahve, kola ve şekerli içecekler tüketilmemelidir. Bitti mi? Tabii ki bitmedi. Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Hurma diyeti, yedi günü geçmemelidir.
  • Her gün en az 2 litre su tüketilmesi gerekir.
  • Günlük yürüyüş süresi en az 45 dakika olmalıdır.
  • Günde 2 bardak yeşil çay içmek, yağ yakımını hızlandıracağı için; hurma diyeti için tavsiye edilir.

  Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hurma diyetinin doğru uygulanması sonucunda zayıflamak, kilo vermek mümkündür. Doğru uygulanan hurma diyeti sonucunda bir hafta sonunda ortalama olarak 2-3 kilo verilebilir.

  Eğer zayıflamak istiyorsanız, öncelikle bir doktor kontrolüne gitmenizi tavsiye ederim. Her ne kadar hurma diyeti ve diğer diyetler kilo vermeyi sağlıyor olsa da, kişilerin bünyeleri; her diyeti, programı kaldıramayabilir. Doktor kontrolünde yapılacak olan program, sizin için en sağlıklı olan programdır.

 • Hurma Zayıflatır mı?

  Hurma zayıflatır mı? Hurmayla zayıflayanlar var mı?

  Hayır hurma zayıflatma. Hatta yediğimiz hiç birşey bizi zayıflatmaz.

  Ancak diyet yaparken yani az yemek yerken vücudun ihtiyaç duydugu vitamin ve minarelleri karşılamak açısından hurma güzel bir seçim dir.
  Ancak ölçüyü kaçırmamak gerekir.

  Hurma şekerli bir meyve oldugu için fazla yemek doğru değildir. Ayrıca hurmanın onlarca çeşidir vardır eğer diyet yapacaksanız şeker oranı en düşük lif oranı en yüksek olan SUGAİ cinsi medine hurmasını tavsiye ederim.
  Özellikle iran ve tunus menşei li hurmalarda şeker oranı yüksek lif oranı düşüktür.

  Sugai, sefavi, meşruk, medjool, mebrum, acve, gibi medine hurmaları daha sağlıklı ve besleyicidir aşağıya resmini ekleyeceğim Sugai cinci hurma sayı olarak diğerlerinden biraz daha fazla yenmeye musaittir.

  sugai
  sugai

  Unutmayın yiyerek zayıflayamazsınız az yerken zayıflamak içinde vitamin ve minarellerden yana içi dolu olan hurma iyi bir tercihtir fakat uzun süre aynı şekilde benslenmenin de metabolik stres yapabileceğini unutmayın.

  • Çok doğru bir yaklaşım. Yediğimiz şeyler bize kalori kazandırır ve zayıflatmazlar

 • Bence kilon normal; ama kilo vermek istiyorsan Glisemik indeksi düşük şeyler ye. Karatay teyzen öyle diyor.

 • Kardesim hurma kilo aldırır. Hz aise hurmayla kilo almistir

  • Bilimsel kaynagin var mi

  • Kardesim bilimsel yok tabi ki. Ama ben medinedeyim her zaman hurma yiyorum. Hz aise diyor ki ben zayıf bir kadındım ne yesem kilo almazdim. Bana hurma ve salatalık kilo aldirdi

  • Kaynak verirsen memnun olurum...

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

151 138
 • 25 TL için geldim

 • Hurma kalorisi az bir besin olduğu için yok tutma etkisi olduğu için de zayıflatabilir. Ama doğrudan meyvenin zayıflatma etkisi yok.

 • Ben 2 ayda 116 dan 91 kg ye indim

 • Kilon normalse zayıflamaya neden ihtiyacın var,
  sanırım fiziki açıdan güzel görünmek istiyosun,
  ama zayıflamak isterken miden daha da küçülmesin,
  işte buna çok dikkat etmelisin.
  Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak söz konusu olduğunda,
  gerçek bilgiyle hareket etmen en doğrusu olacak.

 • Hurmanın içeriğinde yüzde 20 oranında da su vardır. Ayrıca lifli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bağırsakları rahatlatır, içinde olan demir ve potasyum mineralleri ile birlikte metobolizmayı hızlandırır ve kabızlığı gidererek gıdaların emilim süresini azaltır. Böylece kolay ve daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı ile kilo verilmesine katkı sağlar. Bu sayede bir hafta içinde 5 kilo ve daha fazlasını vermemize olanak sağladığı söylenmektedir. Tabiki herkesin çoğu zararlıdır.
  Hurma diyetinin bir diğer özelliği ise kan şekerini dengelemesidir. Saymakla bitmeyen diğer özellikleri arasında kansızlık, kabızlık, halsizlik gibi rahatsızlıklara da faydaları dokunmaktadır.
  Sağlıcakka kalın. Zinde kalın. 💚😎

 • Zayıflatır diye duydum

 • Evet zayıflatır. Denendi..

  • Gerçek mi

  • @Tolga2021 evet ama işkence gibi.. çünkü tok tutsa dahi yemeyi seven insan için çok zor ama kilo verdirdi yani.

  • Eyi oda güzel

 • Duydum denedim. Hatta geçtiğimiz ramazan ayında su hurma ve salatalık ağırlıklı beslenen arkadaşlarımda ciddi bir farkedişim oldu. Ben de uyguladım 7 kg verdim. Abi çok hoş olmuşsun diyenlerden, kıskançlıktan çatlayanlara kadar farkediyorum.
  Deneyiniz fakat tek başına değil, yağsız tuzsuz salatalar, tuz ve şekerden uzak durarak, sıfır karbonhidrat. Ve hareketli bir yaşam ile, mümkün ise spor :)

 • Hurmanin glisemik indeksi ve yükü aşırı yüksek nasıl zayıflayacaksın yahu bak da şeker hastası etmesin

 • Şeker oranı yüksek bir yiyecek nasıl zayıflatacakmış merak ettim 🤔

 • Hurmayı çift yersen şeker olur. Tek yersen dengeli olur ve fazladan şekeri dışarı atman daha kolay olur. Yani “1,3,5” gibi. En iyi ve en etkili hurma diyeti de; öğün yerine 3 adet hurma bir kâse yoğurda karıştır ve tüket. (Tükettikten yarım saat sonrasına kadar su içme ki şeker türemesin. ondan sonra bol su tüketebilirsin.

 • Ara öğün olarak kullanabiliyorsun sadece diye biliyorum ama zayıflattığını sanmıyorum

 • Hurmanın şeker oranı yüksektir

 • Hurma Zayıflatır Annem Hurmayla Zayıfladı

 • Zengin protein içerir
  Çok çeşitli vitamin içerir
  Kemikleri güçlendiriyor
  Kabızlık için mükemmel -
  Kilo artışı konusunda yardımcı olur
  İştah kontrolü sağlar

 • Hurma diyeti var bunu 1 hafta uyguladım hatta ve gerçekten kilo verdim 75,500 den 72,500 e düştüm 1 hafta içinde. Vücut alıştığı için sonra duruyor başka bir Diyete devam etmeni öneririm

 • Bence hayır

 • Zayıflatır evet simdi 25 lirami verin 😁😊

 • zayıflatırsa şöyle zayıflatır çok besleyici olduğu için öğün yerine tüketilebilir yani iki tabak yemek yemek yerine birkaç tane hurma ile öğünü kapatırsan zayıflayabilirsin bunun etkisi olacaktır.

 • Çok faideli ve şifalı
  Bunu biliyoruz
  Ve inanıyoruz buna...
  Lakin ilmi olarak bir tespit var mi bilmiyorum...
  Hurmanin kilo verici vasfina dair...
  Ama şunu diyebilirim;
  Limonun böyle bir vazifesi var
  Sabah kalkinca aç karina
  Ve gece yatmadan önce
  Bir bardak ılık limonlu su içmek...

 • Daha Fazla (269)